Elektrik satışı ne kadar kazandım eylül 2019

6
1988

Çatımıza kurduğumuz 6 kw kapasiteli güneş enerji santralimizin ikinci ay mahsuplaşma verileri elimize ulaştı. Mümkün olursa her ay  elektrik satışı ve ne kadar kazandım videosu hazırlamayı planlıyoruz. Ayrıca ay bazında üretim tahminlerimizi sizlerle paylaşıyor olacağız ve bize gelen faturayı toplam alacağımız net tutarı belirtiyor olacağız .. Ayrıca Eylül 2019’da gün gün ne kadar elektrik enerjisi ürettiğimizi Bu bilgiler okumayı sevenler için de aşağıda yer alacak..

elektrik faturanız kaç türk lirası oldu baktınız mı ?

Bu ay elektrik satışı net kazancı ne kadar ?

Bu ay güneş enerji santralimizden şebekeye doğru 784 Kwh enerji verdik ve bunun karşılığında yaklaşık 247 TL gibi bir rakam kazandık. Sahip olduğumuz sistem saatlik mahsuplaşma koşullarına tabi olduğundan özellikle gece tüketimi ve gündüz saatlik olarak eksi de kalan ( şebekeden çekilen) kısım için bir faturalandırma söz konusudur.

Hesabımıza gelecek net tutar 200 TL olacak diyebiliriz.

güneş enerjisinden üretilen elektrik satışından ne kadar kazandım ( eylül 2019 )

Güneş enerjisi elektrik üretim tahmini

Güneş enerjisinden ürettiğimiz enerjinin ne kadar olacağı üç aşağı beş yukarı bellidir. Kış sezonunda düşük olan yaz dönemi yüksek olan bir üretim eğrisi vardır . Bölgelere göre üretim değişmekle birlikte bu grafik şekli bir çok noktada aynıdır .. kışın az yazın fazla sonbaharda yine azalan bir grafiktir. Bizim sistemimiz ile ilgili hazırladığımız basit grafik aşağıdadır.

Ay bazından güneş enerji santralinden üretilebilecek enerji miktarı (kwh) tahmini

Eylül 2019 güneş enerjisi gün gün üretim grafiği

Güneş enerji sistemimize ait olan izleme sistemimizden verileri kolaylıkla alabiliyoruz. Böylece hangi gün kaç kwh elektrik ürettiğimizi görmek mümkün oluyor . Eylül 2019’da ortalama günlük üretimimiz 30 kwh civarında oldu diyebilirim. Toplamda yaklaşık 860 Kwh elektrik ürettik ve bunun 784 Kwh lik kısmını şebekeye sattık.

güneş enerji santralimizin eylül 2019 gün gün üretim raporu

GES santralimiz ile ilgili eylül 2019 özeti

Net olarak hesabımıza yatacak 200 TL dir. Toplam ürettiğimiz enerji miktarı 860 kwh ve şebeke verdiğimiz kısmı ise 784 kwh tir. Saatlik mahsuplaşmadan kaynaklı olarak bize ayrıca bir tüketim faturası gelmektedir. ( 41 TL )  toplam satıştan kazancımız 247 TL – 41 TL hesabımıza yatacak net meblağ 200 TL dir. Ödemelerinizi bir sonraki ay sonunda alabiliyoruz. Umarım her hanede böyle hesapların yapıldığı günler çabucak gelir..

güneş enerjisi konusunda parafudr seçimi oldukça önemli
bugün çatınıza güneş enerji santrali kursanız şubat ayında ne kadar tasarruf sağlardınız? satış mümkün mü ?

Beğenerek takip edebilirsiniz

6 YORUMLAR

  1. Paylaşım için teşekkürler. Böyle devam eder inşallah.
    10 sene alım garantisi nin mantığını anlayamıyorum sanki sonrasında ihtiyaç olmayacak mı? 10 sene sonra kusurlu / ayıplı mal mı veriyoruz sanki? Ne çekiyoruz şu bürokrasiden… İyi birşey yap ama taş koysunlar… Ama biz hep umutluyuz “Herşey dahada güzel olacak”. Tekrar teşekkürler paylaşım için.

    • Merhaba Melih Bey ,
      enerji konusu stratejik sonrasında da muhtemelen alım devam edecektir diye düşünüyorum .. olmazsa komşunuzun elektrik tedarikçisi olursunuz.. üretmekten vazgeçmemek gerekir.. saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz