Parafudr güneş enerjisi için gerekli mi

0
2837

Güneş enerjisi santralleri özelinde parafudr konusunu inceledik. Acaba güneş enerji santralimizde parafudr koymak zorunda mıyız ? veya sadece AC tarafa koymak yeterli olur mu ? parafudr bir zorunluluk mu yoksa bir opsiyon mu ? gibi soruların cevabını aradık. Parafudr güneş enerjisi için gerekli mi ? yoksa zaten yıldırım çok düşmüyor koymasak da olur mu

Parafudr nedir neden gereklidir ?

Güneş enerjisi özelinde baktığımızda şuan Şebeke tarafında ( AC ) parafudr koyulması bir zorunluluktur. Nitekim bizim kurduğumuz 6 KWe kapasiteli güneş enerji santralimizde de bu ürünü koyduk. Bu ürün yıldırım koruması olarak bilinse de , şebekeden gelen ani değişimlere karşı da sistemleri korumaktadır. Tek çeşit parafudr yoktur. Kullanım alanına göre farklı tiplerde farklı koruma özelliklerinde ürünler bulunmaktadır. Hatta Serdar Bey’in söylediğine göre data hatlarını koruma amaçlı ürünler de bulunmaktadır.

yıldırımdan korunma yöntemleri videomuzda

Aslında Parafudr

Yıldırım kaynaklı oluşabilecek sorunların farkında mıyız ? Serdar Bey’in söylediğine göre : Sadece 14-15 Haziran tarihlerinde Türkiye genelinde 155.000 yıldırım düşmüş  ve yıldırımın size zarar vermesi için illaki binanıza düşmesi gerekmiyormuş. Yakın çevreye düşen bir yıldırım evinizin elektrik tesisatını etkileyebilir dedi.

Bu açıdan bakıldığında güneş enerji santralimiz olmasa bile yıldırım ve şebekeden gelebilecek darbelere karşı evimizi koruma altına alacak parafudrları kullanabiliriz. Tabi ki tek çeşit olmayan bu ürünlerin hangisinin nerelerde kullanılacağı  belirlemek bir uzmanlık gerektirecektir.

Güneş enerji santrallerinin DC tarafı korunmalı

Sohbetimizin önemli kısımlarından biri ; şuan yürürlükte olan ve güneş enerji santralinin sadece AC tarafında parafudr zorunluluğu getiren bir yönetmeliğimiz bulunmaktadır. DC taraf için Serdar Bey’e fikirlerini sorduğumda ; yıldırım toprağa düştüğünde AC taraf veya DC taraf diye bir ayrım olmayacağını ve her iki tarafın etkilenebileceğini belirtti.

Bu noktada AC ( şebeke ) ve DC ( panel ) tarafının ve hatta iletişim hatlarının da koruma altına alınması sistem sağlığı açısından önemli olacaktır. Aksi takdir de korumasız ve gelebilecek darbelere açık kalan bir sistem sahibi olacağız.

Parafudr konusunu özetlemek gerekirse

Bir çok çeşidinin olduğu, tek bir noktadan değil çok yönlü bir korumanın doğru olduğu , uzmanlık gerektiren ve ertelenmemesi gereken bir konu olduğunu söyleyebiliriz. ? Bu konuda uzun süredir faaliyetlerini sürdüren Yılkomer Firmasının Genel Müdürü Serdar Bey ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz ..

parafudr nedir , fiyatları ,çeşitleri , güneş enerjisi , fabrika ,ev için yıldırımdan korunma hepsi videomuzda
Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz