güneş enerjisi elektrik satışı 900 tl kazandım

2
1024

Çatımızda bulunan 6 kW kapasiteli güneş enerji santralimizin Nisan 2022 verileri elimize ulaştı. Hemen en başından söyleyeyim toplamda bize katkısı 900TL oldu. Bu bedeli hem elektrik satışı yaparak hem de normalde gelmesi gereken faturadan tasarruf ederek toplamda sağladık. güneş enerjisi elektrik satışı 900 tl kazandım gerçekten de böyle. Özet şekilde detaylara bakalım

Nisan 2022 elektrik üretimi

Nisan ayı içerisinde çatımızdaki sistemde toplam 759 kWh elektrik enerjisi ürettik. Aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi beş altı gün ciddi oranda üretimin düşük olması, aylık mahsuplaşma yaptığımız için bizi etkilemedi. Aylık bazda konuşuyor olacağız.

çatımızdaki güneş enerji sanralimizin nisan 2022 günlük elektrik üretim verileri

En fazla üretim yapılan gün

Nisan 2022’de çatımızdaki 6 kW güneş enerji santralimizde 20 Nisan günü 39,84 kWh yaklaşık 40 kWh bir günde elektrik üreterek bu ayki en fazla üretim yapılan güç kayıtlara geçti.

Güneşten üretip hemen evde tüketilen

Dağıtım şirketi ile mahsuplaşma aylık bazda yapılıyor. Burada birde üretir üretmez hemen evin içerisinde harcadığımız bir kısımda bulunuyor. Nisan 2022 de hemen tükettiğimiz bölüm 87 kWh olarak gerçekleşti.

Şebekeden çekilen elektrik

Aylık mahsuplaşmanın en güzel tarafı akşam şebekeden alıyoruz, gündüz güneşten üreterek karşılığını veriyoruz. 24 saat güneş varmış gibi… Nisan 2022’de şebekeden çektiğimiz enerji miktarı 103 kWh olarak gerçekleşti.

Güneş enerjisi maliyetleri hangi başlıklardan oluşuyor bu video makalemiz size çok yararlı olacak

Güneş enerjisi olmasa ne kadar fatura öderdik

Çatımızda güneş enerjisi olmasa 103 kWh + 87kWh yani toplamda 190 kWh elektrik tüketecektik. Bu tüketim güneş enerjisi olmasa 190 kWh demek yaklaşık 240TL elektrik faturası anlamına geliyor. Bu sistemin bize tasarruf ederek ilk kazandırdığı bölüm 240 TL

Güneş enerjisi enerji fazlasının satışı

Toplamda 759 kWh elektrik ürettik ve 190 kWh kısmını harcadık. Arta kalan 569 kWh lık kısmını ise dağıtım şirketine sattık. 569 kWh elektrik satışından 689 TL gelir elde ettik. Bu bedel güneş enerji santrali evrak başvuraları sırasında belirttiğimiz IBAN numarasına yatırılmaktadır. Elde edilen bu gelir, gelir vergisinden de muaftır. Evet evet vergi yok ))

güneş enerjisi elektrik satışı 900 tl kazandım

Evet başlığımızda da belirttiğimiz gibi enerji satışımızdan 689 TL ve faturadan tasarruf ettirerek 240TL kazandıran güneş enerjisi toplamda bize 929TL kazandırmıştır. Burada dağıtım bedelinden bahsetmedim onunda 25-30 TL olduğunu düşünürsek, net 900 TL diyebiliriz.

Faydalı linkler

Size gelen elektrik faturaları yüksek mi normal mi buradan kontrol edebilirsiniz. Enerji Piyasası Düzenleme kurumu resmi sayfasıdır. https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Meskene 25 kw elektrik üretim tesisi kurduracam aylık 7 bin lira tukettigimde icin de ortalamada para kazandırır diyorlar sizce doğrumu?

    • merhaba ismail bey, çok fazla elektrik tüketiminiz varsa 25kW yaptırmak mantıklı olur, elektrik satışından büyük paralar kazanmanız mümkün değil. 25 kW sistem kurmanın maliyetini de dusunun.. güneş enerjisi pasif gelir yöntemi değildir. Çatımızdaki 6 kW güneş enerji santrali üretim verilerini paylaşıyoruz. ne kadar kazandık kaç TL den kWh satılıyor izlemenizi öneririm https://youtu.be/h8aW27gv8tQ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz