Fotovoltaik Panel Pazarı ve Gelecekteki Teknolojiler

2
1663

Türkiye’de kurulan santrallerin çok büyük kısmı poly kristal solar paneller ile kurulmuştur, mono kristal veya incefilm solar paneller pastadan sadece çok ufak bir dilim alabilmişlerdir. Dünya genelinde de aynı durum söz konusudur. Aşağıdaki grafikte yeşil renk bu durumu yansıtıyor.Peki bu durum hep böyle mi devam edecek ? Fotovoltaik bazlı yeni nesil ürünler bu pastadan kendilerine pay alabilecekler mi ?Yazımın devamında cevaplamaya çalışacak, fotovoltaik panel pazarı ve gelecekteki teknolojiler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Teknoloji sürekli gelişmekte, 4-5 yıl öncesine kadar 60 hücreli standart bir panelden 235wp 240wp gibi güçler alabiliyorken, bugünlerde 290wp hatta 300wp gibi değerlere doğru gidiyoruz , bunun anlamı aynı alanda daha fazla güç üretebiliyor olmaktır.

Yapısal Yenilikler Neler ?

Bunların dışında yapısal olarak hücre içerisindeki değişiklikler, geliştirmeler ile çok daha verimli panel teknolojilerinin ayak seslerini duyuyoruz. Örnek olarak ; PERC  hücre , HIT hücre , Rear Contact hücre diyebiliriz.( Yeni teknolojileri ayrı makalelerde ele alacağız)

Grafikte de görülebileceği gibi gelecek perspektifinde yeni teknoloji paneller BSF (back surface field) olarak adlandırılan standart panellerin yerini hızlı bir şekilde alacak gibi görünmektedir.Bu noktada ülkemizde kurulacak solar hücre üretim tesislerinde yeni nesil hücre üretimine imkan sağlayan bir yapıda kurulması olabilecek en iyi senaryodur.

 

fuarda bu panel teknolojilerini yakında görmek mümkün olacaktır , özellikle panel garantileri konusunda detaylı sorular sormanızı tavsiye ederim , bu konuda daha önce yazdığım “Doğru  inverter seçim rehberi” yazımı okumanızı öneririm , fuarda sormanız gereken sorular hakkında size ipuçları verecektir.

 

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Kerem bey iyi günler diliyorum yazılarınızı ilgi ile okuyorum.
    Sizden Danışmanlık almak istiyoruz. açıklamalı bir şekilde önerilerinizi
    vede bu konuda danışmanlık ücreti konusunda aydılatırsanız mutlu olurum.
    Bana bir tefon numarası verirseniz whats Up tan daha sağlıklı iletişim olacagı kanısındayım . Telefon numaramı yazdım duyma sıkıntım var Whats Uptan yazarsanız sevinirim .Teşekür ediyorum
    Saglık,Mutluluk Başarı Dileklerimle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz