Fronius Symo GEN24 ürün inceleme

0
2329

Güneş enerji sistemlerinde bir çok farklı ve model evirici olarak adlandırdığımız cihazlar bulunuyor. Hatta sektörde uzun yıllardır bulunan Fronius markasının yeni seri inverteri Symo gen24 plus ürünü ofisimizde inceleme fırsatı bulduk. Bir önceki symo serisinden farklı özelliklerine, tasarımına değindik. Fronius Symo GEN24 10.0 plus kimler için uygun? Kimler tercih etmeli bu videomuzda yanıtlayacağız.

Fronius Symo GEN24 temel özellikler

1.Güçlü soğutma sistemi (Hem aktif hem pasif soğutma sunuyor)

2.Çeşitli işletim modlarına uygun (Bir çok farklı senaryo için esnek kurulum seçenekleri)

3.Lityum tabanlı batarya ile elektrik kesintilerinde acil güç modu

4.Solar çıkışı sayesinde(PV Point) şebeke yokken güneşten veya bataryadan 3kW a kadar yük besleme

5. Enerji yönetimi, öz tüketim opsiyonları , yük yönetimine uygun

6.Ohm pilot , watt pilot gibi opsiyonlarla enerji fazlası ile su ısıtma ve elektrikli araç şarjı imkanı

7. Akıllı şebekelere uygun

fronius symo gen24 serisi inverter dış görüntüsü

Kimler için uygun?

Güneş enerjisinden elektrik üretmek aynı zamanda kesintiler olduğunda bu durumdan etkilenmek istemeyenler tercih edebilir. Fronius ve Byd marka lityum bataryalar ile uzun yıllar malzeme değiştirmeden kullanabileceğiniz bir sisteme sahip olursunuz.

Standart jel bataryalar ile karşılaştırıldığında ömürleri çok daha uzundur. Aküleri bir kez şarj deşarj etmek bir saykıl olarak adlandırılır. Jel bataryalarda kullanım şekline göre maksimum 1000 saykıl seviyelerinde iken, lityum temelli akülerde ise 6000 saykıldan başlamaktadır.

https://www.keremcilli.com/sebeke-baglantili-inverter-cesitleri-verimleri/

neden fan var?

İnverter üreticileri tasarımlarında fanlı veya fansız yolu tercih edebiliyor. Fansız sistemlerde daha büyük bir alüminyum soğutucu tercih edilirken, fanlı sistemlerde ise alüminyum blok+fan bulunmaktadır.
Fronius markası eskiden beri aktif ve pasif soğutmayı birlikte kullanmayı tercih eden bir firma olmuştur. İnverteri ne kadar serin tutarsanız o kadar verimli çalışacaktır.

soğutucu ve fan görüntüsü

Fronius gen24 PV point nedir?

Standart şebeke bağlantılı inverterlerde, hatta bir önceki fronius symo serisinde; şebeke enerjisi kesildiğinde sistem kendini kapatmak zorundadır. Fronius gen24 serisinde ise şebekeden(donanımlar ile) ayrılan sistem güneş panelinden veya aküden 3 kW a kadar yüklerinizi beslemeye devam edebiliyor. Bu da size kesinti halinde enerji sağlıyor.

Farklı senaryolarda çalışabilme

İnverter teknik dökümanına baktığınızda birden çok işletim modunun olduğunu görebilirsiniz.(Türkçe kullanım klavuzu sayfa 17-20) İhtiyacınıza en uygun kullanım şekline göre ayarlar yapılır ve maksimum verimi alabilirsiniz.

https://www.keremcilli.com/elektrikli-arac-sarj-cihazlari-ve-gunes-enerjisi/

Neden jel batarya yok?

Teknolojik gelişmeleri az çok takip ediyorsanız, jel bataryaların devrinin bitmeye çok yakın olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple bir çok farklı marka lityum temelli (özellikle LifePo4 lityum demir fosfat) ürünlerle boy göstermektedir. İnverter üreticileri de bu duruma hızlıca ayak uydurup, ürünlerini lityum bataryalarla uyumlu ayarlarla satışa sunmuşlardır.
Lityum bataryalarda hücre voltajları oldukça önemli ve bir yönetim devresi(BMS) tarafından kontrol edilmektedir. Fronius symo gen24 ve Byd batarya arasındaki iletişim hattı ile haberleşerek full kontrol sağlamaktadır.

Ohm pilot ve watt pilot nedir?

Satın alacağınız eviricinin ilerde farklı senaryolara ayak uydurabilmesi önemlidir. Ohm pilot ile enerji fazlasının satışının çok cezbetmediği dönemlerde, enerji fazlasının su ısıtmak amaçlı kullanılmasını sağlar.

Watt pilot ise elektrikli aracınızı şarj edebileceğiniz bir opsiyon üründür.

Kablo bağlantı noktaları

Kurulum esnasında(genelde kullanım kitapçığının okunmamasından kaynaklı) hatalar olabiliyor. Örneğin kitapçıkta belirtilen tork değerinden daha yüksek bir değer kullanılınca, klemens yalama olabiliyor ve yeni üründe parça değişimi bile gerekebiliyor. Bu bağlantı tipinde insan kaynaklı hataların minimum düzeyde olacağını söyleyebiliriz.

AC taraf kablo bağlantı noktası görseli
Dc taraf bağlantı soketi görseli

Ekran yok? ekran nerede?

Yeni nesil eviricileri artık ekransız olarak görmekteyiz. Bu durum hem teknolojik gelişmelerin ürünlere sirayet etmesi, hem de üreticinin maliyetlerinin düşmesi anlamına gelir. Tabi ki son kullanıcı olarak bizlerde daha uygun fiyatlı ürünler almış oluruz. Cep telefonu, tablet veya bilgisayar ile hızlı ve kolayca haberleşebilen cihazlar için üzerinde ekran var veya yok çok önemli değil artık. Bu sebeple ekran bulunmuyor.

enerji akış yönleri
ürün inceleme videosu

faydalı linkler

ürün resmi sayfası: https://www.fronius.com/tr-tr/turkey/guenes-enerjisi/ruenler/t%C3%BCm-%C3%BCr%C3%BCnler/inverter/fronius-symo-gen24-plus/fronius-symo-gen24-10-0-plus

acil güç durumu nasıl çalışıyor videosu : https://youtu.be/4kMAPFhnqBM

Fronius solar enerji youtube kanalı: https://www.youtube.com/user/FroniusSolar

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz