Gelekcekteki Akıllı Şebekeler & Günlük Hayatımıza Etkisi

2
1825

Yenilenebilir enerji teknolojileri ile ilgili gelecek için yapılan öngörülerde; diğer elektrik üreteçlerine (başta fosil yakıtlar olmak üzere) ait payların büyük bir çoğunluğunun yenilenebilir enerjiye doğru değişeceğini, ağırlıklı olarak başta güneş ve rüzgar olacağını, birçok makalede görebilmekteyiz. Gelecekteki bu değişim, akıllı şebekeler dediğimiz, üretilen enerjinin daha efektif bir biçimde kullanılabilmesini sağlayan sistemler ile birlikte çalışmaya başlayacak. Herkesin hayatını etkileyeceği gibi sade vatandaşın hayatını da direkt olarak etkileyecektir. Gelecekteki akıllı şebekeler ve günlük hayatımıza etkisi sadece maddi avantaj biçiminde olmayacak. Elektrik kesintilerinin de yok denecek kadar az bir düzeye inmesi yaşam kalitemizi de arttıracak. Jeneratör sesleri sadece dijital ortamda dinleyebileceğimiz sesler haline gelecek. Belki çocuklarımız jeneratör nedir bilecekler ancak torunlarımız jeneratör nedir diye internetten araştırma yapmak zorunda kalabilirler.

Enerjide verimlilik konusu

Bugünlerin moda konusu ve uzun yıllar üzerinde durulacak bir konu olacağı söylenebilir. Enerji Bakanımızın da dediği gibi enerjide verimlilik sanki yeni bir üretim kaynağı devreye almışız gibi bize avantaj sağlayacak. İşte bu noktada akıllı şebekeler ile var olan enerji altyapımızı ne kadar hızlı bu dönüşüme entegre edebilirsek verimlilik konusunu da büyük oranda gerçekleştirmiş oluruz. Sadece hatlarımızın verimli olması tabi ki yeterli olmayacak, eğitim sistemimizde çocuklarımıza bu bilinci çok küçük yaşlarda aşılayarak enerji kaynaklarımızı doğru kullanmayı öğretmemiz gerekir.

Akıllı şebekelerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Şu an var olan merkezi elektrik üretim ve enerji nakil hatları ile bir yerden bir yere taşınması yönteminin yerine, küçük küçük enerji santralleri ve bunların birbirleriyle konuşabilmesi ve hatta evdeki ev aletlerimizin enerji tüketimi konusunda bu konuşmaya dahil olması (nesnelerin interneti olarak bahsedilen), enerji öngörüleri ve verimliliğin maksimuma çıkarılması adına önemli olacaktır. Bizler de evlerimizin çatılarına kuracağımız küçük güneş enerji santralleri ve muhtemel depolama üniteleri ile birlikte bu akıllı şebekelerin bir parçası olacağız. Akıllı şebekeler dediğimizde elektrik iletim hatlarımızın “tek yönlü” olmak yerine artık “çift yönlü” olması düşünülebilir. Bizlerin de hem tüketici hem de üretici olacağımız, enerji fazlamızı satıp gelir elde edebileceğimiz bilinmelidir.

Sonuç

Bahsettiğim bu konu için yıllarca beklemeye de gerek yoktur. 10 KW’a kadar çatı ve cephe güneş enerjisi santrali uygulaması yaparak sizde hemen bugün enerji satışına başlayabilirsiniz. (izin prosedürlerini gerçekleştirmek gerekir) 40 yıl önce renkli televizyon sayısının mahallede sadece birkaç evde olduğunu hep duyduk, dizilere filmlere konu oldu, ama bugün bakıldığında renkli televizyon evimizin standart bir ürünü. Çatımıza kuracağımız güneş enerji santralleri de bugün, sanki 40 yıl önceki televizyon konusu gibi. Mesela Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (Sedaş) bölgesinde 2018 yılında çatısına 10 KW’a kadar kurulum yapmak isteyenlerin sayısı sadece üç! Üç evde renkli televizyon olacak! (ilgili makalem https://www.keremcilli.com/10-kw-alti-cati-ges-2018-den-sadece-uc-proje/ ) Güneş enerji sistemlerinin maliyetleri bilinenin aksine “çok pahalı” olmaktan çıkmıştır aşağı yönlü seyir etmektedir ve tıpkı renkli televizyonun yayıldığı gibi her evin standart bir ürünü haline gelecektir. Biz bu süreyi ne kadar öne çekebilirsek hem kendimiz hem de ülkemiz için çok büyük bir katkı sağlamış olacağımıza inanıyorum

inverter seçimi güneş enerjisinden elektrik üretiminde kritik öneme sahip
Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

    • Merhaba Derviş Bey ,
      güneş enerjisinde kullanılabilecek ekipmanlar çok çeşitli bu yüzden net bir fiyat söylemek mümkün olmayacaktır. fikir vermesi açısından her bir kw kapasite için 1300-1500 dolar gibi düşünebilirsiniz. bu rakam artabilir veya daha az olabilir. saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz