Goodwe XS serisi ev tipi solar inverter

4
2816

Güneş enerji sistemlerinde, sistemin kalbi olarak izah edebileceğimiz solar inverter incelemesi yapıyor olacağız. Goodwe markasının ürettiği XS serisi olarak adlandırılan 0,7 KW ile 3,0kW arasında değişen farklı güç sınıflarında ve aynı kasada gelen ürünü inceledik. Goodwe XS serisi ev tipi solar inverter ile ilgili en dikkat çekici özellikleri; küçük boyutlu ve hafif olması , kablosuz veri iletişimi için kullanılan donanımın ücretsiz olarak sunulması, çalışma voltaj aralığının geniş olması ve enerji fazlasının limitlenebilmesi olarak söyleyebiliriz.

bu video makalemizde goodwe XS serisi ev tipi solar inverterleri inceliyoruz

Goodwe xs serisi temel özellikler

Goodwe’nin yeni ürünü XS modeli, oldukça küçük tasarımıyla konut tipi uygulamalarda kullanılabilir. Kapasite aralığı 0.7 kW’tan 3 kW’a kadar olup, en önemli özelliği çok hafif olmasıdır, sadece 5.8 kg ağırlığındadır. Bir A4 kağıdı kadardır. (video içerisinde göreceksiniz) %30 DC (panel) fazla yüklenebilir ve Euro verimi %97.2 dir. Goodwe xs serisi ev tipi solar inverter ile kablosuz haberleşme donanımı ücretsiz olarak gelmektedir. Sems portal olarak adlandırılan izleme web sitesine verileri kablosuz donanım ile modeminizi haberleştirerek kolayca veri transferi yapabilirsiniz.

Xs serisi solar inverterin bir diğer önemli özelliği ; cihazın çalışması için ihtiyaç duyduğu voltaj değerlerinin düşük olması (40V DC 50V DC) bir panel ile bile çalışabilmesine imkan tanır. Böylece eviriciyi ( inverteri) bir mikro inverter olarak bile kullanabilirsiniz.

goodwe XS serisi solar inverter teknik bilgi dökümanı

MC4 soket girişleri ile panelden gelen kablolarınızı kolayca monte edebilirsiniz. Alternatif soket tipleri ile de ürün tedariği yapılabilmekle birlikte , ülkemizde zaten standart soket olarak benimsenmiş MC4 ( multi contact 4) soket ile ürünler getirilmektedir.

Evrak süreçlerine girmeden sistem kurmak isteyenler

Sizler için Goodwe xs serisi inverterlerde enerji fazlasının limitlenmesine yönelik donanımlar bulunmaktadır. Bu limitleme işlemi smart meter adı verilen harici bir donanım ile yapılabildiği gibi , cihaz içerisinde dahili olarak gelen donanımda bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Goodwe Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

Güneş enerjisi üretilen enerji fazlasının limitlenmesini gösteren diagram

Limitleme neden önemli

Eğer evrak süreçlerine girmeden yani dağıtım şirketiyle anlaşma imzalamadan , sayacınızın çift yönlü sayaçla değişmediği durumlarda , limitleme mecburen yapmanız gereken bir işlemdir. Bildiğiniz gibi evlerimizin girişlerinde genelde sayaçlar olur, güneş enerjisi kurulumu yaptığınızda üretilen enerji şebeke bağlantılı (aküsüz) sistemlerde elektrik tellerine doğru gitmek ister ( eğer evde tüketen birşeyler yoksa) bu durumda; siz hem dağıtım şirketine bedava elektrik üretmiş olacaksınız üstüne üstlük enerji tellere doğru giderken sayacınızı döndürecek ve tellere verdiğiniz enerjinin parası faturanıza eklenecek. İki kere zarar edeceksiniz. Bu durum oluşmasın diye limitleme mecburen gerekir.

Goodwe satış öncesi ve sonrası hizmetler

Güneş enerjisi veya herhangi bir konuda en kolay konu para verip hemen ürün almaktır. Lakin güneş enerjisi ekipmanları pahalı ve uzun ömürlü malzemelerdir. Hesap kitap yapmadan alınan ürünler verimsiz çalışabilir sizi yıllar içerisinde ciddi kayıplara maruz bırakabilir. Bu sebeple satış öncesi hizmetler önemlidir. Aynı zamanda teknik destek ve satış birbirinden ayrılamaz bir bütündür bence. Bu sebeple Goodwe firmasının Türkiye’de satış ekibi, teknik ekibinin ve tamir merkezinin olması yatırımcı için kritik öneme sahiptir. Oluşabilecek herhangi bir problemde veya aklınıza takılan herhangi bir soruyu sorabilecek muhatap bulabilmek dahi ihtiyaçtır ve bunun karşılanabiliyor olması gerekir. Bu sebeple ürünle ilgili hizmet değer katıcı bir unsurdur. Video açıklama kısmında firma iletişim bilgilerini paylaşıyor olacağım.

Sonuç olarak

Küçük hafif yapısı, ücretsiz gelen kablosuz bağlantı ekipmanı , ücretsiz izleme portalı , limitlemeye imkan sağlaması , teknik desteğinin olması ile öne çıkan bir ürün olduğundan bahsettik. Farklı güç sınıflarında farklı ürünlerde incelemelerimiz devam edecek..

Beğenerek takip edebilirsiniz

4 YORUMLAR

  1. Selam kolay ğelsin ben amotör bir solar enerjı takıp ısı olarakdan ğercekden harika bir cihaz. Yannız annamadığım şu bu cıhazda istersek akü de eklenebilir yorumu ekleniyorsa kaç wolt akü eklenebilir yor bilği rica edecem mümkünse.

  2. Merhabalar iyi günler kerem bey benim 4 kw/h elektrik tüketen bir mining sistemim var burda kuracağım güneş paneli örn 5 kw dersem bu saatlik bir 5kw/h mı yoksa bu sistem günde toplammı 5 kw üretiyor bu birinci sorum ikinci sorum ise gecede bu tüketim olacağı için akşam 5 sabah 6 dersek 13 saat burada aküler bize yardımcı olur dersek kaç ampere ihtiyacım var amper çarpı volt dersek örn 200 amper akü 12×200 mü demeliyiz yoksa inverterden 220v çıkacağı için 220×200 mü demeliyiz bizim 13 saatte ihtiyacımız olan 200 amper akü kaç adet olacaktır ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz