Türkiye satılan en güçlü güneş panelleri 2021

6
6522

Daha önce Türkiyede satılan en güçlü güneş panelleri ile ilgili https://www.keremcilli.com/turkiyede-satilan-en-guclu-gunes-panelleri/ video makalemizi izlemediyseniz buradan başlamanızı öneririm. Yaklaşık 6 ay önce güneş panelleri ve teknolojileri ne durumdaydı? ve önümüzdeki 2021 yılında nasıl değişimlere uğrayacağını karşılaştırabilirsiniz. Türkiye’de 2021 yılında güneş panellerindeki en temel değişiklik; yarım kesim olarak adlandırılan (half-cut) güneş panellerinin çok daha yaygın bir biçimde hayatımıza girecek olmasıdır. Aynı zamanda busbar olarak adlandırılan iletim hatlarının da sayılarında artış olacaktır. Güneş panelleri ile ilgili temel bilgileri ve terimleri anlamak adına izleyebilirsiniz. https://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/ Sonrasında Türkiye’de satılan en güçlü güneş panelleri 2021 video makalemizi incelemenizi öneririm.

güneş panelini oluşturan hücre boyutları

en güçlü güneş panelleri 2021

Türkiye’de satılan güneş panellerinin tamamını burada konu etmemiz oldukça zor takdir edersiniz. Olabildiğince fazla firma ile görüşüp 60 ve 72 hücrede satışta olan ürünleri öğrenmeye çalıştım 2021 yılı için. en güçlü güneş panelleri 2021 330Wp ile 460Wp arasında değişmektedir. Detaylar videomuzun içerisinde markalar bazında tek tek belirtilmiştir.

Half cut paneller yaygınlaşıyor

Güneş panelini oluşturan hücrelerin kesim şekilleri bile üretimine etki etmektedir. 2021 yılında bir çok firmanın üretimlerinde kullandıkları standart boyutlu hücreler (156mm x 156mm) biraz daha büyüyor olacak. Aynı zamanda yarım kesim olarak adlandırılan bu hücrelerin üzerindeki iletim hatlarının sayıları da artacak. Önümüzdeki yılın sihirli rakamı 9 busbar ( iletim hattı) olacak gibi görünüyor.

Half Cell Mono PERC Solar Panel, Half Cut Cells

60 hücre 72 hücre yerine 120 hücre 144 hücreli paneller

Artık standart olarak konuştuğumuz 60 veya 72 hücreli güneş panelleri yerine 120/144 hücreli güneş enerji panellerinden bahsediyor olacağız. Videomuzun içerisindeki panellerde hemen hemen hepsi bu şekildedir.

Solar panel verimliliği

En önemli parametrelerden biri olan ve bugünlerde genelde %20 seviyelerinde olan değerdir. Güneş panelinin ne kadar alanda ne kadar güç üretebildiğini bizlere açıklayan bir değerdir. En yüksek panel gücü her zaman en verimli panel demek değildir. Yukarıda belirttiğimiz hücre adetlerini iki katına 3 katına veya beş katına çıkararak 1000Wp panel yaptım 2000Wp panel yaptım demek marifet değildir. Önemli olan standart panel boyutlarında olabildiğince fazla güç üretebilmektir.

Nedir bizim standart olarak kabul ettiğimiz ortalama değerler ; 60 hücreli paneller 1 metre en 1,65 metre boy.. 72 hücreli panellerde 1 metre en 2 metre boy olarak düşünülebilir. Panel teknolojisinin laboratuvar ortamında elde edilen verim değeri ticari bir ürün olsaydı ne olurdu? sorusunu kendimize sorduk bu konuyla ilgili https://www.keremcilli.com/dunyanin-en-verimli-gunes-hucresi/ video makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak

2021 yılında güneş panellerini oluşturan hücrelerin boyutlarının artacağını söyleyebilirim. Yarım kesim hücreler olarak çokça karşımıza çıkacağını,üzerindeki iletim hatlarının 9 busbar seviyelerinde olacağını ve güç olarak 330Wp(120 hücre) ile 460Wp(144 hücre) seviyelerinde olacağını söyleyebiliriz. Videomuzun içerisinde de belirttiğimiz gibi panel teknolojisi sürekli gelişiyor. Firmaların güncel ürünlerini kendilerine sormak en doğrusu olacaktır. Birkaç ay sonra belki de bu video makalemizi tekrar güncellemek zorunda olabiliriz.

2021 yılında hangi firma kaç Wp güneş paneli satıyor olacak

youtube kanalımızda güneş enerjisi ile ilgili aradıklarınızı bulabilirsiniz https://www.youtube.com/c/techhttps://www.youtube.com/c/technicall_trnicall_tr

Faydalı linkler

https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/09677e0899d72e8_ek(1).pdfhttps://www.stantec.com/content/dam/stantec/files/PDFAssets/2020/stantec-market-report-pv-panel-manufacturing-turkey.pdf?utm_source=press-release&utm_medium=cta-click&utm_campaign=pv-panel-manufacturing-turkey

Beğenerek takip edebilirsiniz

6 YORUMLAR

  1. Merhabalar iyi günler kerem bey benim 4 kw/h elektrik tüketen bir mining sistemim var burda kuracağım güneş paneli örn 5 kw dersem bu saatlik bir 5kw/h mı yoksa bu sistem günde toplammı 5 kw üretiyor bu birinci sorum ikinci sorum ise gecede bu tüketim olacağı için akşam 5 sabah 6 dersek 13 saat burada aküler bize yardımcı olur dersek kaç ampere ihtiyacım var amper çarpı volt dersek örn 200 amper akü 12×200 mü demeliyiz yoksa inverterden 220v çıkacağı için 220×200 mü demeliyiz bizim 13 saatte ihtiyacımız olan 200 amper akü kaç adet olacaktır ?

  2. selam kerembey benim ceviz bahcem var bahcemde sulama yapmak icin ve bag evimde elektirik kullanmam icin 3 hp su pompası ve evde kullanacagım sistemde kac kilovat lık sistem kurmalıyım bana yardımcıolursan sevinirim ayrıca panellerim catıya dizicegim catım güney cebhe 8 adet 400 vat lık mono kıristal düşünüyorum sizin tavsiyenizi bekliyorum ayrıca cevizlerim hasada başladıgımda sizede ikram edecegim saglıcakla kalın allaha emanet olun inşallah sa

    • merhaba Cemal Bey, ceviz isterim tabiki )) öncelikle sizin ihtiyacınız olan enerji miktarını bulmanız gerekiyor. evin içinde hangi malzemeler kaçar saat çalışacak liste yapmalısınız. sonra ortaya çıkan kWh e göre size şunlar lazım denilebilir. dikkat edin bu iş ucuz olmayacaktır. ucuzun cazibesine kapılmayın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz