Ana Sayfagüneş enerjisiGTC bifacial mono panel saha karşılaştırması

İlgili İçerikler

GTC bifacial mono panel saha karşılaştırması

Güneş enerji için poli kristal(polycrystalline) güneş panelin devrinin bittiğinden bahsetmiştim. Oysa artık karşılaştırmalar mono kristal tabanlı güneş panelleri arasında yapılmaktadır. Bu video makalemizde Gtc firmasının Şanlıurfa’da yapımını üstlendiği 5MW büyüklüğünde (4MW cam cam mono kristal ve 1MW cam cam çift yüzlü bifacial paneller ile) santraller arasında üretim performans karşılaştırması bilgilerini paylaşacağız. Yerden yansıyan ışınımın üretime ne kadar etki ettiğini görmek açısından çok yararlı olacağına eminim.

Şanlıurfa Viranşehir’de bulunan GTC firmasının yapımını üstlendiği 5MW cam cam panelli saha görüntüsü

Çift yüzlü cam cam güneş panelini tanıyalım

İlk bakışta bile standart panellerden ayırmak mümkün oluyor. Çerçevesiz yapısı ve arka yüzeyinin de tıpkı ön yüzeyine benzer oluşu görsel olarak dikkatinizi çekecektir. Güneş enerjisi konusunda en önemli nokta aynı alanda daha fazla güç üretmektir. Bu paneller ile bunu yapmak mümkün hale gelebilmektedir.

Çift yüzlü cam cam güneş paneli

Bazı noktalar avantajınıza olacaktır; bunların en başında çerçevenin olmaması kar tutmama açısından faydalıdır. Bence daha da önemlisi toz tutmamasıdır sonuçta toz çerçevenin kenarında birikebiliyor ve üretim kayıplarına neden olabiliyor. Hatta uzun süreler temizlik yapılmadığında tozla kaplanan hücreye zarar verme ihtimali bile vardır. Daha önceleri ve merdiven altı imalat ile çerçeveli paneller üretiminde kaliteli hücre kullanmamaktan kaynaklanan PID adı verilen hücreyi bozucu etkiler çerçevesiz cam cam panellerde karşımıza çıkmayacaktır.

https://www.keremcilli.com/standart-solar-paneller-yerine-teknolojik-solar-paneller/

Cam cam panellerin kurulumu

kurulumda en önemli ve dikkat gerektiren unsur yapılacak olan işçiliktir. Halbuki güneş enerji santrallerinin en handikaplı konusu; dışarıdan kolay görünmesi, basite alınması, kolayca yapılabileceğinin düşünülmesidir. Üstelik Sahalardaki hataların çok büyük bir kısmının panel, inverter, kablo, konstrüksiyon kaynaklı değil, işçilik kaynaklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle kurulumda profesyonel, kurulum birikimi olan ekibin bulunması tavsiye edilir.

Fiyat Nedir?

Fiyat olarak standart mono panellerden daha yukarıda olması oysa ilk bakışta dezavantaj gibi görünse de yıllar içerisinde size kazandıracağı ekstra enerji miktarı ile toplamda pahalı olmadığını söyleyebiliriz. Bu konuda Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan GTC mono ve çift yüzeyli güneş panelleri tekno ekonomik incelemesini sayfanın en altında link olarak paylaşacağım.

cam cam çift yüzeyli bifacial güneş panelinin arkadan görüntüsü

Neler farklı?

En önemli belirgin fark saha zemini diyebilirim. Hatta yerden yansıyan ışınımın üretime katkısını arttırmak için zemin beyaz mıcır ile kaplanmıştır. Buradaki amaç en fazla yansıtmayı sağlamak. Sahadaki drone görüntülerinden çok net bir şekilde bir sahanın diğerlerinden ayrıldığını görüyoruz. Üstelik güneş panellerini konstrüksiyona sabitlemek için cam panellere özel tasarım tutucular kullanılmakta.

güneş enerji santralinde farklı panellerin üretim karşılaştırması gerçek veriler ile

Saha üretim verileri karşılaştırması

Standart mono (cam cam) paneller ile çift yüzlü cam cam saha karşılaştırması,uzun dönem için yapılmış bence çok kıymetli bir veri. Ayrıca belirli bir dönemden sonra mono panellerde güç artışı yapıldı. Videoda belirtiyorum ki, kurulan gücün üretime oranı baz alınarak doğru sonuca ulaşılabilir. Bu saha özelinde %11 -%12 daha fazla üretim söz konusu olmuştur.

gtc mono ve bifacial güneş panelleriyle kurulan sahaların karşılaştırmalı verileri

https://www.keremcilli.com/bifacial-solar-paneller-daha-fazla-uretim-vadediyor/

Gtc cam cam çift yüzlü bifacial güneş paneli özellikleri özeti;

Arazi uygulamalarında en az %10 seviyelerinde üretim artışı

Akıllı çatı sistemleri standart panelli çatılara göre metrekarede en az %5 daha fazla üretir.
(bu konuda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Raporu da aşağıda linktedir.)

Çift yüzlü panel güneş takip sistemi(tracker) ile kullanıldığında ayrıca %10 gibi bir artışta sağlamaktadır.

Performans garantisi standart panellerde 25yıl olarak sunulur. hatta GTC bifacial panelde ise 30 yıldır.

Üstelik 30 yılın sonunda %84 çıkış oranı ile çalışmaya devam eder.

Çerçevesiz olması; PID , kar tutmama hatta toz tutmama gibi konularda avantaj sağlar

Zorlu yaşlandırma testlerinden geçen bir üründür. Çünkü standart paneller için hazırlanan testlerin 6 kat daha uzun süre dayanım sağlamıştır. ( 6000 saatlik yaş sıcaklık testi DH6000 , detaylı bilgi için firmaya ulaşabilirsiniz)

AA sınıfı yangın koruma belgelidir. (Aşağıda ekte bulabilirsiniz)

Özetlemek gerekirse

GTC firması 2014 yılından bu yana sadece cam cam paneller üzerine yoğunlaşmış üstelik Arge merkezi olan bir firma ve standart panel üretimi yapmamaktadır. Cam cam bifacial paneller ile aynı alanda daha fazla üretim yapmanızda mümkündür. Üstelik dekoratif kurulumlar ile bina dış cephe kaplamaları yapılabilir. Ayrıca yüzer güneş enerji santralleri, arazi kurulumları, çatı kurulumlarında, araç parkı ve özel projelerde daha fazla üretim mümkün. Detaylı bilgi için; http://gtctrade.com/tr/contact/

Faydalı linkler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yeni Makaleler