Güneş enerjisi lityum bataryalar devri başlıyor

4
2965

Güneş enerjisi konusunda ihtiyacınıza uygun her türlü sistemin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle enerjinin hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gereken evler veya iş yerleri için lityum bataryalar uzun soluklu ve problemsiz çözümler olarak adını duyurmaya başladı. Güneş enerjisi lityum bataryalar devri başlıyor çünkü enerji depolamanın alternatifi olan kurşun asit temelli aküler (örneğin jel bataryalar) istenilen fiyat performans seviyesini yakalayamıyor. Özellikle çok uygun fiyatlı jel aküler ile son kullanıcı ciddi bir yatırım maliyetine giriyor ve istediği sonucu alamıyor. Bu da doğal olarak yatırımcıyı güneş enerjisinden soğutuyor.

lityum batarya paketleri

Ama lityum Aküler çok pahalı ?

Lityum bataryalar ile ilgili ilk söylenen budur. Lakin elma ile elmayı , armut ile armudu karşılaştırmak gerekir. Burada belki en kritik önemli nokta saykıl ( cycle) sayısıdır. Jel akülerde bu rakam kaçtır ve %? Değerde bu saykıl sayısı garanti ediliyor ? Aynı soruyu Lityum bataryalarda sormakta faydalı olacaktır.

İyi bir Jel akü ortalama %50 kullanım tarzı ile 800-1000 saykıl( döngü) değerine sahiptir. ( bir bataryanın deşarj olup tekrar dolması bir saykıl diye düşünebilirsiniz.) bu konuda daha detaylı teknik açıklamalar bu makalemizde https://www.keremcilli.com/kursun-karbon-batarya-nedir/

Bu videomuzda bahsettiğimiz Pylontech marka lityum bataryalar ise %90 kullanılabilir güç ile 6000 saykıl dan bahsetmektedir. Genel olarak lityum bataryaların yüksek saykıl değerleri olduğunu bilmenizi isterim markalardan bağımsız olarak .

Şimdi ömrü 1000 olan bir ürün ile 6000 olan bir ürünü karşılaştırıp lityum akü pahalı demek ne derece doğru ? Bence bakılması gereken bir ürüne ne kadar para verdim ve bu ürün tüm hayatı boyunca bana ne kadar enerji depolayabildi ? diye düşünmektir.

Yani daha basit bir anlatımla ; 1 kWh maliyeti kaça gelmiş olacak bize ?

Akü alırken bu soruları lütfen sorun

Güneş enerji sistemi istiyorsanız , güneş enerjisine özel aküler kullanılmalı , jel batarya alayım en iyisi demek te çok doğru değil çünkü farklı fiyatlarla bir çok ürün var . Solar akü alırken neden ayın ürünler farklı fiyatlarda? bu soruyu satıcınıza sormanızı öneririm. Saykıl sayılarını da sorun lütfen akünün %kaçını kullanabileceğiz diye sorun ? – Derin deşarj özellikli bunlar diyeceklerdir. Peki derin deşarjlı kullandığımda saykıl kaç olacak diye sorun lütfen.. https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-aku-problemleri-deneyimleri/

Güneş enerjisi lityum bataryalar devri başlıyor

Güneş enerjisi konusunda jel bataryalar alınabilecek en iyi aküler olduğu düşünülebilirdi ta ki lityum bataryalar hayatımıza girene kadar.

Artık 12V-24V-48V sistem tasarımlarının yanı sıra yeni nesil sistemlerde 100V -200V veya daha üzeri batarya guruplarının kullanılması zorunlu olacaktır. Çünkü akü bağlantılı inverter girişleri yüksek voltaj talep etmektedir. Voltajların yükselmesi akımların düşmesi ,daha fazla güvenlik daha fazla verimlilik anlamında gereklidir.

Pylontech akü çeşitleri

Videomuzda incelediğimiz pylontech Force L1 force H1 panthom S gibi ürün gurupları ile hem 48V sistemlere hem de yüksek voltaj sistemler için çözümler sunmaktadır. Videomuzda her iki sistemle ilgili teknik bilgilere temel olarak birlikte bakıyoruz. Ayrıca ürünlerin teknik dökümanlarını buraya ekliyor olacağım.

Akü teknolojileri hızla gelişiyor

Güneş enerjisi panel teknolojileri , inverter teknolojileri olarak sürekli bir gelişim içerisinde, aynı şekilde akü teknolojileri de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Video içerisinde de bahsediyorum 7 kWh kapasiteli bir lityum akü yaklaşık 150 TL fatura ödeyen bir evin ihtiyacını karşılayabilir ( kesin hesaplamalar evdeki yüklerin analizi kullanım karakteristiği vb şartlara göre belirlenir.) bu kapasitenin ağırlığı yaklaşık 84 kg dır. Benzer bir kapasiteyi jel bataryalarla yapmak isterseniz 180 -200 kg civarında olacaktır. Tabi ki ilk yatırım maliyeti olarak lityum batarya cebinizden daha fazla paranın çıkmasına neden olacaktır ancak zaman içerisinde size avantaj sağlayacaktır.

Lityum bataryalar çeşitleri kurulumu her şey tek videonun içerisinde

Beğenerek takip edebilirsiniz

4 YORUMLAR

  1. Merhaba, makaledeki lityum aküye ait teknik özelliklerde rakım değerinin <2000 olduğu görülüyor. 2000 m üzerindeki rakımlarda lityum akü kullanılamaz mı?

  2. Lityum pillerin fiyatı kurşun-asit pillere göre daha pahalı olmasına rağmen, ultra yüksek çevrim ömürleri ve bakım gerektirmeyen özellikleri nedeniyle, lityum pillerin kullanım maliyeti giderek düşmektedir ve lityumun popülaritesi ve popülaritesi nedeniyle piller, lityum pillerin fiyatı giderek düşecek.Er ya da geç lityum piller her ailenin hayatına girecek!

  3. Lityum batarya bir evin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar mı.
    16 penel seyyar ve 10 panel sistem kurulu kaç batarya ile kesintisiz enerji alabiliriz. Fiyat bilgisi verebilirmisiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz