Güneş enerji santrali neden sensör kullanmalı

0
2870

Küçük veya büyük ölçekli ges sahasının yıllar içerisinde nereden nereye geldiği, üretim değerlerinde oluşabilecek anormal durumların sebeplerinin açıklanması ve doğru teşhis konulması için sensörler yatırım maliyetinin içerisinde kendine yer bulmalıdır. Güneş Enerji Santralleri ve Sensörler ayrılmaz bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu video makalemizde Seven Sensör Yetkilisi İlhan Bey ile birlikte Bilecik’te bir sahada güneş enerji sensörlerinin neden tercih edildiğini, avantajlarını, fiyatlarını, kurulumunun kolay olup olmadığını, uyumlu markalar ve entegrasyon konularını detaylı olarak konuştuk. Güneş enerji santrali neden sensör kullanmalı sorusunun yanıtını bu videomuzda bulabilirsiniz.

Güneş enerji santrali neden sensör kullanmalı

Solar Enerji ile ilgili yatırımcılarla konuşurken her zaman söylediğim bir söz vardır; “Siz onlara ne kadar iyi bakarsanız, onlarda size o kadar iyi bakar.” Ges sahanız hakkında ne kadar fazla bilginiz varsa, onlara iyi bakma konusunda size fikir verecek çok fazla data elinizin altında olacaktır. Solar sisteminiz için sensör kullanımı bu açıdan vazgeçilmezdir. Seven Sensör ülkemizde bu ürünleri yerli ve milli bir şekilde yapabilir miyiz diye çalışmalar yapan ve yurtdışına ürün ihraç eden bir noktada olması bence çok güzel. Güneş enerji sahası bir kaç yıllık bir yatırım değildir bu sebeple kurulumun en başından beri sistemi izlemek verileri kayıt etmek, yıllar sonraki enerji üretim miktarının düşük olup olmadığını bizlere gösterebilir.Eldeki verilerin sağlamasını yapmamıza yardımcı olabilir.

Seven sensör uyumlu inverter evirici listesi detaylı bilgi için firma ile iletişime geçiniz

Hangi Sensörler Kullanılabilir ?

Çatı ges veya endüstriyel ges uygulamalarında kullanılabilecek temel sensörler, ışınım sensörü gelen ışınım değeri ölçmek hatta üretilen enerji miktarı ile karşılaştırmak ve ciddi sapmalar olduğunda sizi bilgilendirmek için kullanılabilir. Ortam ve panel altı sıcaklık sensörü üretiminizin sıcaklıktan ne kadar etkilendiğini görmeniz açısından önemlidir. Ayrıca panelde oluşan sıcaklık ortam sıcaklığından ciddi farklılıklar gösterebilmektedir bu sebeple analiz konusunda size değerli datalar sunacaklardır.

Rüzgar sensörü ilk bakışta, “gereksiz” diyen bir çok yatırımcı ve eğitimlerimize gelen katılımcılar olmuştur. Panellerde oluşan sıcaklığın rüzgarlı ve rüzgarsız şartlarda nasıl bir karakterde olduğunu anlamak adına yararlı bir sensördür.

Güneş Enerjisi Sensörlerin Fiyatları nedir ?

Sensör konusunda yapılacak işin türüne göre çok çeşitli fiyatlandırmalar söz konusudur. Kuracağınız güneş enerji santralinin size çok profesyonel rüzgar değeri sunması bence zorunlu değildir. Şunun için söylüyorum ; 20 dolar civarında da sensör bulubilirsiniz 200 dolar veya 2000 dolar seviyelerinde de sensörler vardır hatta daha pahalı.

Seven Sensör firmasının ürettiği ışınım sensörü , ortam sıcaklığı sensörü , panel altı sıcaklığı sensörü ve rüzgar sensörünün paket fiyatı 1000 Euro seviyelerindedir.

Fiyatı düşürmek amaçlı sadece ışınım sensörü ( ana gövde mecburen alınmalı) ve yanında istediğiniz sensör alınabilir. Lakin bu yatırımın setin tamamı ile alınması veri analizi açısından gerçekten önemlidir. Güneş enerjisi küçük hesapların yapılmaması gereken bir yatırım türüdür. Şu sensörü almayayım 50 Euro , 100 Euro cebimde kalsın yaklaşımını hiç tavsiye etmem.

sensörler hakkında herşeyi öğrenin Seven sensör yetkilisi İlhan Bey ile Ges sahasında Röpörtajımız

Sensör Setinin uyumlu olduğu markalar

Yatırım maliyetlerini de çok fazla arttırmamak adına, inverter üreticilerinin kendilerinin sunduğu sensörler bulunmaktadır oldukça yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra bir çok üreticinin sensör grubu bulunmamaktadır. Seven sensör firmasının ürettiği bu yazılım ve donanım ile sahanızda kurulu olan markaların bir çoğu ile hemen ve kolay entegrasyon mümkün olabiliyor. Örneğin ; Sma , Solaredge, Goodwe, Huawei, Kaco

Sensör kurulumu nasıl olacak zor mu ?

Burada önemli olan nokta; firma ürününün arkasında durarak teknik desteğini sağlıyor. Telefon ile kolaylıkla kurulum yapılabildiğini öğreniyoruz İlhan Bey’den , hatta bazı müşterilerinin “sahamıza gelin siz devreye alın” isteklerini de geri çevirmediklerini söylüyor. Farklı marka bir inverter sahibi iseniz firma ile iletişime geçerek, sizin için çözüm üretebilir olup olmadıklarını da sorabilirsiniz. Konu yazılımsal olduğu için çözüm üretilebilme ihtimali olduğunu söylemek isterim.

Sensör kalibrasyon sertifikası

Ürünler ofisimize ilk geldiğinde kutu içerisinden kalibrasyon sertifikasının çıkmasına şaşırmıştım açıkçası, özellikle yurtdışı pazarında çok kıymetli olan bu tarz evraklar firma tarafından sunulmakta ve bence artı bir özellik olmuş.

Sonuç

Solar Sensörlerin kullanılmadığı güneş enerji santralleri bence eksiktir. Bu yol uzun bir yoldur ve izlemenin ve sensörlerin olmadığı durum, gözü kapalı yürümek gibidir. Ges sistemleri tasarlarken ucuz malzeme kullanımı diye bir yol izlenmemeli ve analiz açısından zorunlu olan solar sensörler de ilk yatırım maliyetine eklenmelidir.Bir çok yatırımcının, toplam maliyetin çok küçük bir kısmını kapsayan solar kablo maliyetinde bile “en azından kablo maliyetini biraz düşürelim” mantığında olduğuna çok kez şahit oldum. Güneş enerji santrallerinde ucuz malzeme kullanılmamalıdır. Sensörler ile sahanızı sürekli kontrol altında tutabilir ve olası kayıpların hızlıca önüne geçebilirsiniz.

firma web sitesi : https://www.sevensensor.com/tr

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz