Çiftliğindeki güneş enerjisi artık kazandırıyor

2
2997

Youtube videolarımın altına sayısız defa gelen yorumlardan bir tanesi buydu: “Seferihisar’da birisi çiftliğine güneş enerjisi kurmuş. Ancak satıştan kazandığı kadar da dağıtım bedeli adı altında fatura ödüyor. Ancak sen satıp para kazandığını söylüyorsun” bak adamın videosu var vb. bir çok yorum aldım. Baktım bu böyle olmayacak araştırdım, çiftliğin sahibi Özgür Bey ile bağlantı kurdum ve bu konudaki son durumu öğrenmek istediğimi belirttim. Kendisi sağ olsun olumlu yaklaştı ve TV de sosyal medyada youtube da çokça izlenen videonun son halini yapabildik. Makalenin en başında belirteyim; Çiftliğindeki güneş enerjisi artık kazandırıyor.

Seferihisar hayat bağı çiftliği güneş enerji santrali artık elektrik satabiliyor

Güneş enerjisi hakkında problem neydi?

Özgür Bey  çiftliğine kurduğu güneş enerji santrali ile elektrik enerjisi üretip, ihtiyacını karşılamak istiyor. Çünkü sistem Şebeke bağlantılı bir sistem olduğu için enerji fazlası şehir şebekesine doğru gidiyor. Normalde bu giden enerjiden gelir elde etmesi gerekirken , şebeke hattını kullanım bedeli (dağıtım bedeli) ödemek zorunda kalıyor. Videomuzun 00:26 saniye itibariyle kısa özeti kendi ağzından dinleyebilirsiniz.

Çiftliğine güneş enerjisi kuran çiftçi borçlu çıktı haberi artık doğru değil

Youtube kanalımda en çok sorulan sorulardandı

Bu konu DHA ajansı tarafından haber haline geldiğinde, hem sektörün içinden hem de sade vatandaş tarafında çokça konuşuldu. Bunu nerden mi biliyorum? O kadar fazla yorum olarak bu konunun linki paylaşıldı ki ,cevap yazmak ciddi bir mesai aldı.

Konu bizi nasıl etkiliyordu?

Güneş enerjisini tabandan ( gerçek taban sade vatandaş) başlatmaya gönüllü biriyim ancak bu tarz haberler, gittiğimiz yolda el freni etkisi yaratıyordu. Sağ olsun Özgür Bey’e durumu anlattım ve video çekimine olur dedi. Ve aşağıdaki videoyu hazırladım. Gerçekten güzel bilgilerin olduğu,yaşanılan zorlukların ve sonrasındaki çözümlerin anlatıldığı dolu dolu bir içerik ortaya çıktı.

Çiftliğindeki güneş enerjisi artık kazandırıyor

Enerji başvuru çeşitlerinde günümüzde çok net bir ayrım var. Ya kendi ihtiyacım için güneş enerji santrali kurmak istiyorum, enerji fazlasını satmak gibi bir düşüncem yok yolu…
yada kendi ihtiyacımı karşılayacağım, enerji fazlam olursa da devletin belirlediği fiyattan satmak isterim yolu..

Özgür bey enerji fazlasının satışına olanak sağlayan yöntem ile (kamuoyunda 5.1.C olarak bilinen) başvuru evraklarını tüm süreçlere yeniden başlamıştır. Bunun neticesinde üstelik uzun bir zaman harcayarak enerji satışını mümkün hale getirmiş.https://www.keremcilli.com/gunesten-elektrik-satisi-ne-kadar-kazandim/

Ne kadar elektrik satışı yapabiliyor?

Ortalama olarak aylık 1500TL civarında fatura kestiğini belirtti. Dağıtım bedeli olarak ta çok cüzi rakamlar ödeniyor örneğin 100TL gibi .. Video içerisinde gelen fatura ve kendisinin elektrik kurumuna kestiği fatura örneklerini görebilirsiniz. Buraya da ekliyorum.

güneş enerji santrali elektrik satışına ait fatura örneği
Güneş enerji santrali elektrik satışı dolayısıyla gelen dağıtım bedeli faturası

Ges enerji santrali Elektrik satışı için mi kurulmalı ?

Güneş enerjisi Türkiye’de çok yeni iken, konunun yaygınlaşması için, çok ciddi ve dolar cinsinden teşvikler verildi. Hatta bu teşvikler zamanında güneş enerji santrali kuranlar 10 yıl boyunca dolar ile satışa devam edecekler.

amaç ne olmalı ?

Sonuçta bugün değişen yönetmeliklerle artık amaç; kendi tüketiminizi karşılamak üzere sistemler olmalıdır. Özgür bey de bunu videonun içerisinde çok güzel bir şekilde açıklıyor.

10 kW ve altı vergi muafiyeti

Normalde bir gelir elde ettiğinizde (buna elektrik satışı da dahil) gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Lakin evlerde ise vergi muafiyeti söz konusudur. Kazancınız ile ilgili herhangi bir fatura kesmezsiniz.

Özgür beylerdeki sistem 10 kw kapasitenin üzerinde olduğu için,elde ettiği gelir ile ilgili fatura kesmek zorundadır.Çünkü muafiyet 10kW ve altını kapsamaktadır.

Güneş enerjisi kurulum maliyeti ne kadar

Sonuç olarak

Özgür Bey güneş enerjisi konusunda uzun ve zahmetli bir yoldan geçmiştir. Ancak ciddi bir emek harcamış ve sonuca ulaşmış. Ülkemizde bugün güneş enerji santrali kurup elektrik satışı mümkündür. Ancak bu konuyu yıllar öncesinde verilen teşviklerle karıştırmamak gerekir. İhtiyacınız kadar güneş enerji santrali kurmak yatırımı en kısa sürede geri döndürecektir.

Haberlere konu olan Seferihisardaki güneş enerji santrali artık elektrik satışı yapabiliyor

Faydalı linkler

https://www.instagram.com/hayatbagiciftligi/?hl=tr

https://www.ensonhaber.com/ic-haber/ciftligine-gunes-enerjisi-sistemi-kurdu-borclu-cikti

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz