güneş enerjisi enerji kontrolü sma tripower

1
3090

Güneş enerjisi konusunda önümüzde farklı engeller bulunuyor. Bu engellerin başında yatırım maliyeti gelmekte, aynı zamanda evrak süreçlerinin uzun zaman alması da dezavantajlı bir durum oluşturuyor. Bu sebeple güneş enerji sistemlerinde kullanılan inverterlerin yetenekleri ön plana çıkıyor. Örneğin sadece evimin veya ofisimin ihtiyacı kadar panellerden güç al ve dönüştür diyebiliyorsunuz. Güneş enerjisi enerji kontrolü sma tripower videomuzda bu durumu gerçek bir örnek üzerinden anlatıyor olacağız. Aynı zamanda bu tarz bir sistem kurmak bize izleme açısından da avantajlar getirmekte, şebekeden alınan enerji şebekeye gönderilen enerji gibi parametreleri tek ekranda grafik olarak görmeniz mümkün oluyor.

Güneş enerjisi enerji kontrolü için neler gerekli?

Videomuzda incelediğimiz SMA Sunny Tripower inverter ve home manager 2.0 olarak adlandırılan ekipman yeterli olacaktır. Solar inverter tek başına tabiki kullanılabilir ancak dağıtım şirketinizle enerji fazlanızın satışı konusunda özel bir anlaşma imzalamadıysanız inverter enerji fazlasını şebekeye göndermek üzere programlanmıştır. Güneş panellerinden alabileceği maksimum enerjiyi çekip dönüştürüp kullanıma sunmak eviricilerin birincil görevidir.

Sma Sunny Tripower ve Sunny Home Manager 2.0

Home manager 2.0 ürününü aldığınızda , evinizin elektrik sayacının yanına monte ediliyor ve inverter ile sürekli olarak haberleşiyor. Dışarı doğru enerji gidişi olduğunda inverteri uyararak kendisini kısmasını sağlıyor.

Enerjinin dışarı gitmesi neden bu kadar önemli?

Evlerimizde tek yönlü sayaçlar kullanıyoruz, dışarıdan gelen elektrik evimizin içerisinde ne kadar kullanılıyor öğrenmek için tasarlanan bir yapı. Biz evimize güneş enerjisi kurduğumuzda önce evimizin içindeki yükler güneşten besleniyor.

Peki evde çalışan hiçbir alet yoksa veya çok azsa ?

Bu durumda güneş panellerinden inverter ile dönüştürülen enerji şebekeye doğru akıyor, ve sayaçtan geçerken , elektrik sayacı dışarıya enerji gidiyor veya dışarıdan elektrik geliyor önemsemeden saymaya devam ediyor. Bu durum net bir şekilde faturanızı arttırıyor.

Çift yönlü sayaçlar bu konuda kritik öneme sahip , enerjinin hangi yönden ne kadar geldiğini ve gittiğini ayrı ayrı sayabildiği için çift yönlü sayaç ile güneş enerjisi sorunsuz çalışabilir. Lakin çift yönlü sayaç için dağıtım şirketiniz ile anlaşma yapmanız gerekiyor belki 3-4 ay sürecek bu süreç esnasında çözüm enerjinin kontrolü

Sma sunny tripower + home manager 2.0

Bu ikiliyi birlikte kullandığınızda sayacınız tek yönlü bile olsa ( ki bütün evlerde böyledir) enerji fazlasının dışarı gitme problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Videomuzda klima ve su ısıtıcısını açtığımızda ve kapattığımızda bu sistemin nasıl reaksiyon verdiğini izleyebilirsiniz.

güneş enerjisi evrak süreçlerinin sonuçları beklenirken sisteminizi çalıştırabilirsiniz

Home manager 2.0

Sayacın yanına takılan, kablolu veya kablosuz olarak inverter ile haberleşebilen bir ekipmandır. Okuduğu verileri invertere göndererek ( bu örnekte sma sunny tripower ) inverterin ihtiyaç kadar elektrik üretimini sağlamasına yardımcı olur.

Sonuç olarak

Evrak süreçlerinin sonuçlanmasını beklerken çatınızdaki güneş enerji santralinden hemen faydalanabilirsiniz. Gündüz tüketiminizi azaltmak anlamında bu sistem size yarar sağlayacaktır.

Home manager 2.0 ürününü almanızın diğer bir artısı izleme sisteminizin görsel olarak daha zenginleşmesini sağlamasıdır. Çünkü bu cihazda aslında çift yönlü bir sayaç gibi enerjinin akış yönlerini tespit edebiliyor. Böylece evde, ofiste ne kadar tüketim yapıyorum, ne kadar üretiyorum , ne kadar şebekeden kullanıyorum gibi sorularınıza da cevap alabileceksiniz. Elde edilen verilerin arşivlenmesi ile geçmişteki performansınızı takip etmeniz de mümkün olacak.

Önerim; Sma Sunny tripower veya farklı bir serisini kullanıyorsanız mutlaka home manager ekipmanını da isteyiniz.

Beğenerek takip edebilirsiniz

1 Yorum

  1. Merhaba, öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, öğrenmek istediğim ise bu ikilinin yaklaşık fiyatı nedir 3 kW bir tesis için, saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz