güneş enerjisine ne kadar bütçe gerekir?

6
3465

Güneş enerji santrali kurmanın tek bir yolu bulunmamaktadır. Farklı ürünlerle farklı kalitelerde solar enerji sistemleri kurabilirsiniz. Burada önemli olan ,olabildiğince minimum maliyet ile sistemi çatıya kurmak olmamalıdır. Güneş enerjisine ne kadar bütçe gerekir bu videomuz da kalemleri tek tek inceledik. Alternatif ve uygun fiyatlı çözümlerden de bahsettik.

Bütçe ne olmalı ?

Güneş enerjisi maliyeti 1000-1500 TL den bile başlayabilirsiniz. 10.000TL – 30.000 TL veya 50.000TL ye bile kurulumlar olabilir. Hatta Sabit bir fiyatın olmadığını bilmenizi isterim. Cebinizdeki bütçeye göre başlangıç yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında sizi üzmeyecektir.

Başlangıç için mikro inverter ve güneş paneli bile yeterli olabilir ( tabi ki sigorta ve diğer güvenlik önlemleri ile birlikte)
video makalemizde hem mikro inverteri anlatıyoruz hem uzaktan izlemenin nasıl yapıldığını gösteriyoruz

ne kadar bütçe gerekir

sanılanın aksine küçük bütçeler ile başlayabilirsiniz. Örneğin 50$ a satılan mikro inverterler bulunur. henüz ülkemizde satan olmasa da. Mikro inverter, örneğin 200$ seviyelerinde 1000Watt ve 4 adet panel bağlayabileceğiniz ürünler bulunuyor. Önce 1 panel ile başlarsınız sonra sistemi büyütürsünüz. İzleme yapmak isterseniz ki zorunlu değildir. o halde 200$ daha ödemek gerekir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusu uzun yılları kapsayan bir düşünce ile hayata geçirilmelidir. Örneğin ucuz bir inverter aldınız ancak satış sonrası hizmetler tam bir hüsran ! Bu durumda inverterin ucuz olması ne kadar yaradı size ? veya paneller konusunda da eski teknoloji ucuz ve hatta ikinci el alımlarda bir kaç yıl içerisinde mutsuzluk başlayacaktır.

Güneş enerjisi kurulum maliyetlerini inceliyoruz

Hep sorulan soru ; Güneş enerjisi kurulum maliyeti nedir ? Şöyle bir örnekle anlatmaya çalışayım; bir galeriye gittiniz ve “ben araba istiyorum! ” dediğinizde; satıcı hangi arabayı istediğinizi bilebilir mi ? bir çok motor seçeneği ve bir çok farklı sınıf söz konusudur. Solar enerjide de benzer şekilde bir çok farklı kurulum yöntemi bulunur. Hatta Kullanılabilecek bir çok farklı ürün bulunmaktadır.

Sonuç olarak güneş enerji maliyeti

direkt olarak bir fiyatın söylenemeyeceği bir konudur.hatta sizin ihtiyacınıza yönelik tasarlanması gereken ve bütçenize ve çatı şartlarınıza uygun olarak dizayn edilmelidir. İllaki akü kullanmak zorunda değilsiniz. Güneş enerjisi sistemlerinde akü kullanmadan da sistemler kurulabilmektedir.

çatınızdaki alanı çizip , faturanızı yazarak sizin için gerekli güneş enerjisi yatırımını hemen hesaplayabilirsiniz

güneş enerjisi maliyeti

ilk paragrafta da söylediğim gibi ne kadar bütçeniz var ise o kadarlık bir sistem elde edebilirsiniz. 250-300 TL bandında elektrik faturası ödüyorsanız ortalama 5000$ civarı bir yatırım gerekecektir. Ancak uzun soluklu bir yatırım olduğunu da unutmayın .. Evlerde yatırım geri dönüş süreleri: 2020 de yaklaşık 7 yıl civarında işyerleri için 5 yıl civarındadır. Profesyonel destek için https://www.technicall.com.tr/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

yararlı linkler

https://www.enerjiportali.com/2021de-gunes-enerji-santrali-geri-donus-suresi-ne-kadar/

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/konutlarda-gunesten-elektrik-uretmenin-maliyeti-kilovat-basina-750-dolar/661606

Beğenerek takip edebilirsiniz

6 YORUMLAR

 1. Bizim evimiz 60 evlik bir sitede bulunuyor. Her evin kendi elektrik panosu var. Her ay site çalisanlari elektrik saatlerini okuyup ücretlendiriyor.

  Ben kendi çatima panel koymak istiyorum. Nasil yapabilirim?

  • Merhaba Memduh Bey ,
   site içerisinde yönetim yapmanız ile ilgili zorluk çıkarır mı bilmem ama , müstakil evinizin çatısına bütçeniz kadar sistem kurabilir faturanızdan kurtulabilirsiniz.. saygılarımla

 2. MErhaba Hocam.
  solar sistem kışın güneş az yada olmadığında kullanılabilirmi
  ve
  kışın yeterli ışık olmayınca normal elektrik şebekesiyle birlikte kullanılabilirmi izin varmı

  • Merhaba , kışın üretim azalır ama tamamen sifirlanmaz..

   Yetmediği kısmı şebekeden alır . Aylık mahsuplaşma yapılıyor bir ay içinde kaç kWh şebekeye verdin kaç kWh şebekeden çektigine bakılıyor.. YouTube kanalımızda kendi sistemimizin verilerini baylasiyoruz aylık olarak izleyebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz