Güneş paneli konnektör kolay kurulumu

2
2362

Güneş Enerji sektörünün en büyük sorunu kurulacak sistemin çok basite indirgenmesi ve detaylara çok önem verilmemesi.. Güneş paneli , inverteri seçilirken dahi sadece maddi odaklı bir yaklaşım olmaktadır. Güneş enerji sistemlerinde kullanılacak bütün ekipmanların doğru seçilmesi , ucuza kaçılmaması çok önemlidir. ( https://www.keremcilli.com/ges-yapimi-ucuzu-alinabilecek-bilesenler/ ) Bu açıdan bakıldığında kablo ve konnektör de çok kritik bir öneme sahip . Çünkü üretilen enerjinin tamamı solar kablo ve konnektör üzerinden geçmektedir. Bu sebeple  Güneş paneli konnektör lerinin kolay kurulumu sahada işlerimizi kolaylaştıracaktır. Daha önemlisi işçilik hatalarını minimize etmek ve sahanın kurulum sonrası uzun süre sağlıklı çalışması ihtimalini arttıracaktır.Güneş paneli konnektör takılarak kablosunun uzatılması gerekir ,özellikle büyük sistemlerde bu işlemi çokça yapmak durumunda kalacaksınız.

Weidmüller pv stick nedir ?

Standart bir mc4 soket kullanmak istediğinizde ( weidmüller markasının standart ürünleri de var bu arada) bir pense takımına ihtiyacınız olacaktır. Kaliteli pense takımlarının fiyatları ise ciddi maliyetleri beraberinde getirir. Pv-Stick ürünü aldığınızda sadece kablonun ucunu sıyırmanız ve sokete sokmanız yeterlidir. İçeride bulunan yapı kabloyu sıkıştıracak ve geriye çıkmasını engelleyecektir.

weidmüller pv-stick iç yapısı

İşçilik hatalarını minimize ediyor

Bence bu konuda en önemli avantaj ; işçilikle ilgili hataları ortadan kadırıyor olmasıdır. Özellikle çok adette kablo konnektör yapılması gerektiği durumlarda , insan kaynaklı hataların oluşması gerçekten çok fazla olabiliyor. Bu konuda sahadan aldığımız geri dönüşler oldukça fazla.. Mesela bu durumla ilgili en çok yaşanan örneklerden biri , “sabah saatlerinde inverterlerin çalışmadığı , öğlen saatlerinde normale döndüğü”   . Bu durumun başlıca sebeplerinden biri kablo konnektörün tam olarak monte edilemediğidir. Güneş panellerinin altında bu hatayı aramak çoğu zaman bir işkence olacaktır…

Peki fiyat nedir ?

Sahada kurulumu kolaylaştıran ve kurulum sonrası sıkıntıları azaltan bu ürünün fiyatı tabiki standart bir MC4 soketten daha pahalıdır. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapıp fiyatlara ulaşmanız da mümkün. Özellikle 10 kw ve altı çatı cephe uygulamalarında belki bir çift belki iki çift ürüne ihtiyacınız olacak … bu sebeple toplam fiyat sizi üzmeyecektir. Ayrıca endüstriyel kurulumlarda yukarıda anlattığım hatalarla karşılaşma riskini azalttığını düşünürsek orada da ücretinin karşılığını verdiğini düşünüyorum ..

farklı özelliklerde mc4 soket tipleri

Sonuç

Weidmüller pv-stick ürünü mc4 olarak adlandırılan soket yapısını üreten firmalardan birisidir. Ve bu ürünü farklı firmalarında ürettiğini belirtmek isterim. Burada önemli olan pratik hızlı ve güvenilir kurulum için böyle bir ürünün olduğunu bilmektir. Halen ve çokça satılan standart pense gerektiren soketlerde bulunmaktadır. Ve aynı görüntüye benzer çok ucuza satılan mc4 soketlerde bulunmaktadır. Burada şekil olarak benzeyen ama mc4 ile alakası olmayan ürünlerden uzak durmak gerektiğini belirtmek isterim.

weidmüller pv stick mc4 soketi anlattığımız videomuzu izleyebilirsiniz

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Ben amatör kendi karavanını yapıp kullanan 61 yaşında birisiyim. Tesup marka 190 w (9.79 A ) enerji üreten iki adet panel aldım. Erkek konnektörlerin dişi karşılığı gönderilen ürünlerde yok. 10 adet weidmüller PC stick nonnektörden (erken-dişi) almak istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz lütfen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz