Ana Sayfagüneş enerjisiCam cam çift yüzeyli güneş paneli nedir

İlgili İçerikler

Cam cam çift yüzeyli güneş paneli nedir

Alternatif güneş enerji panellerinden her fırsatta bahsediyorum. Güneş enerjisi konusunda halen, “poli kristal panel mi yoksa mono kristal panel mi daha iyi ?”sorunu geçmemiz gerekiyor. Birkaç yıl içerisinde poli kristal güneş panelini bulamayacaksınız bile diyebilirim. ( küçük güçler ,eski teknoloji ve merdiven altı imalat muhtemelen biraz daha devam edecektir. ) bu video makalemizde GTC firmasının cam cam olarak adlandırılan güneş panelini inceleyeceğiz ( GG1H 72 model ) en baştan yani cam cam çift yüzeyli güneş paneli nedir den başlayıp biraz daha derinlemesine bilgiler vermeye çalışacağım. Artık bu tarz panelleri daha fazla çevremizde görmeye başlayacağız . Bina dış cephe kaplaması olarak , küpeşte olarak , sera üstlerinde , otopark çatılarında , yenilikçi dekoratif tasarımlarda çokça görülecek.

 Cam cam çift yüzeyli güneş paneli nedir ?

Standart güneş panelinin aksine dışında çerçeve olmayan, hücreler arasından karşıyı görebileceğiniz , yangın sınıfı olarak en üst seviyede , dekoratif ve içerisine koyulacak çift yüzeyli (bifacial) hücreler ile arka yüzeyin yansıyan ışınım ile elektrik üretimine katkı sunan yeni nesil güneş panellerinden birisidir. Farklı hücre biçimleri de cam cam olarak adlandırılan bu yapının içerisine koyulabilir örneğin mono perc  hücre gibi.

cam cam bifacial güneş panelini oluşturan malzemeler

Cam cam solar panel avantajları

Önemli avantajlarının başında yeni nesil hücreler kullanması ve PID denilen hücreleri bozucu etkilere maruz kalmaması . Bu konuda panelin dışında alüminyum çerçevenin olmaması çok önemli. PID nedir ve güneş panelleri ile ilgili temel bilgiler bu linktedir. https://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/

Artık enerji verimliliği konusunda güneş enerji sektörünün referans aldığı voltaj 1000 V DC den 1500 V DC ye doğru evriliyor. Yeni nesil inverterler aldığınızda onlara 1500 V a kadar daha uzun diziler ( string) bağlama şansınız olacak bu konuda detaylı bilgi için https://www.keremcilli.com/solar-enerjide-1500v-dc-urunler-artiyor/

Az alanda çok güç üretebiliyor olmaları ( arka yüzeyden yansıyan ışınım ile ) ve yangın konusunda stanadart panellerden daha güvenilir olmaları. ( genel olarak solar sistemler ürün olarak yangın riski çok olan şeyler değil ancak insan faktörü işin içerisine girdiğinde , panel ürüteminden tutun , saha kurulumuna kadar riskler oluşabilmektedir. Güneş enerjisini bir yatırımcı olarak çok geniş açıdan bakmalı ve iyi değerlendirmek gerekir. Bu konuda verdiğimiz teknik danışmanlık hizmetimizin detaylarını sayfamızda bulubilirsiniz https://www.technicall.com.tr/gunes-enejisi-yatirim-teknik-danismanligi/

Çift yüzeyli güneş hücresi

Standart güneş hücrelerinde ön yüzeye gelen ışınım ile enerji üretiyoruz , arka yüzey üretime katkı sağlamıyor.. Çift yüzeyli güneş hücresi (bifacial) arkadan yansıyan ışınımı da enerji üretimine katar.. Böylece 370 Wp güç üreten bir güneş paneli aldığınızda arkadan yansıyan ışınımın oranına  göre 425 Wp bir güneş paneliymiş gibi davranabilir.

cam cam çift yüzeyli güneş paneli nedir ? detaylar videomuzda

Cam cam güneş paneli kullanım alanları

Dekoratif ürünler olarak ta ön plana çıkacaklarını söyleyebilirim . binaların dış cephe kaplamalarında , küpeştelerde , otoparklarda , seralarda… Hem su yalıtımı mümkün aynı zamanda elektrik üretiyorsunuz. Devir verimlilik devri bir malzemenin birden fazla fonksiyonlu olması ideal şart artık.

Kurulum şekliniz üretiminizi etkiliyor

Bifacial olarak adlandırılan cam cam çift yüzeyli güneş panellerinin ne şekilde konumlandırıldığı çok önemlidir. Uygun açı uygun yükseklik ve zemin yansıtma özelliğinin fazla olmasıyla ciddi pozitif katkılar sağlayabilirsiniz. Takdir edersiniz ki ; zeminin toprak olması , çim olması veya membran olması , karlı olması farklı yansıtma değerlerine sahiptir. “Albedo” olarak araştırabilirsiniz.

Sonuç olarak ;

Bizlerin artık poly kristal mono kristal karşılaştırması aşamasını geçmeliyiz. Yeni nesil solar sistemler için yeni nesil ürünleri iyi araştırmalı , kuracağınız sistemi sizin ihtiyaçlarınıza en uygun cevabı verebilecek ürünleri tercih etmelisiniz.

2 YORUMLAR

  1. Kerem bey sizi takip ediyorum sayenizde gerçekten solar paneller hakkında bulmakda zorluk çektiğim çok kapsamlı çok ince detaylara sahip bilgiler edindim bedavaya çok teşekkürler başarılarınız devamını dilerim 👍👍👍👍👍👍

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yeni Makaleler