Karavanlarda güneş enerjisi crawler e-trail

0
2896
crawler e-trail ve güneş enerjisi depolama

Karavanlar konusu popülerliğini sürekli arttırıyor. İçinde bulunduğumuz dönem de bu durumu tetikliyor. Hayatımızın her döneminde ihtiyaç duyduğumuz elektrik enerjisi, karavanlar konusunda da dikkat edilmesi gereken bir başlık haline geliyor. Karavanlarda güneş enerjisi crawler e-trail ile farklı bir noktaya gelecek. Lityum batarya ve güneş enerjisi ile birlikte avantajlarıyla yakında piyasaya çıkacak. Genel olarak güneş enerjisinin karavanlarda kullanımı ve crawler e-trail özelinde konuya yakından bakalım.

crawler e-trail ve güneş enerjisi depolama
crawler karavan ve güneş enerjisi kullanımı

Elektrik üreten çekme karavan

Crawler e-trail ürünü halen ARGE si devam eden lityum bataryalarla donatılmış ve güneş panelleriyle kendi enerjisini üreten bir yapıda karşımıza çıktı. Oysaki karavanlar konusu uzmanlığım değil öncelikle belirtmek isterim. Yetkililerden aldığım bilgiye göre; standart çekme karavanlar, çeken araç için yakıt masraflarını ciddi oranda arttırmaktadır. Crawler e-trail ürünü ise lityum batarya ve güneş panelleri ile çeken araç için sadece %5 seviyelerinde bir tüketim artışına sebep olmaktaymış.

crawler çekme karavan üzerinde güneş paneli

Karavan Özel kaplamalı

Ayrıca çekme karavanın elektrikli olmasından dolayı park halinde olduğu yerde yön değişimi de standart bir donanım olarak sunuluyor. Aracın bir başka özelliği line-x adı verilen özel bir kaplama ile kaplanmış olmasıdır. Bir zırh gibi giydirilen araç darbelere çizilmelere karşı çok daha dayanıklı hale geliyor. Araçta bir çok noktada perçinler dikkatimi çekti. Bu durumu sorduğumda, herhangi bir darbe , zedelenme olduğunda sadece o bölümün değiştirilebilmesine olanak sağlıyormuş. Böylece problemi ortadan gidermek kolaylaşıyor. Bu araç özelinde şunu söyleyebilirim ki ; lityum bataryalar güneş panelleri karavanlara çok yakışıyor.

crawler e-trail karavan özel boya kaplaması yakın görünümü

Karavan elektriği ve güneş enerjisi

Crawler karavanları gezdiğimde dikkatimi çeken, herhangi bir inverter (12V – 220V) kullanılmadan (dönüşüm kayıplarına maruz kalmadan) enerji kullanımı oldu. İçerdeki az akım çeken düşük güçlü yükler için mantıklı olabiliyor.

kişiye özel solar tasarım gerekecek

Karavanın içini kendinize göre özelleştirdiğinizde, televizyon, laptop, müzik sistemi vb.. elektrik sistemi modifiye etmek gerekiyor. Sonuçta kendi konforunuza göre bir sistem tasarımı yapmak gerekir. Bu noktada kişiye özel güneş enerjili ve akülü sistem tasarımı konusunda destek vermek önemlidir.

https://www.keremcilli.com/akuler-hakkinda-acimasiz-gercekler/

Sonuçta

Kendilerine ait elektronik kart tasarımı hoşuma gitti. Üstelik hazırını almak yerine tasarlamak bence önemli bir detay. Off-road tipi karavanlar konusunda ürünler geliştiren Crawler markası, umarım güneş enerjisi ve enerji depolama konusunda çok çeşitli seçenekler ve enerji paketleri oluşturabilecek. Kişiye özel enerji analizi ile güneş enerjisi tasarımı yapar.

crawler e-trail ve çekme karavanlarda güneş enerjisi kullanımı

karavanlarda güneş enerjisi kullanımı hakkında youtube da daha önce canlı yayın yapmıştım. Soru cevap şeklinde yaptığımız etkinlikle ilgili link https://www.keremcilli.com/karavanlarda-gunes-enerjisi-kullanimi/

Firma web sitesi :

https://www.crawler.com.tr/

https://www.youtube.com/channel/UCSwNnZelQZyblS-89uWYxUQ

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz