Agromot jel batarya

0
368

Güneş enerji sistemlerinde kullanılabilecek bir çok batarya çeşidinin oduğundan bahsetmiştik ve özellikle manipülasyona çok açık bir batarya türü olan jel bataryalar konusunda dikkatli olsunması gerektiğinin altını defalarca çizmiştik. https://www.keremcilli.com/karavanim-icin-hangi-bataryayi-alsam/ fabrikasını ziyaret ettiğimiz ve ofisimizde ürünlerini test etme şansımızın olduğu agromot jel batarya hakkında bilgiler paylaşıyor olacağım.

Jel batarya nerelerde kullanılır

Güneş enerjisinde kullanılan en yaygın akü tipi olduğunu söyleyebiliriz. Karbon serisi olarak satılan ürünler eskiden jel batarya olarak adlandırılan akülerin modifiye edilmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Eskiye nazaran daha dayanımlı daha stabil ürünlerdir.

Agromot jel batarya farklı yönleri

Yaptığımız test sonuçlarından detaylıca bahsedeceğiz. Karbon özellikli olması standart bir jel aküden onları ayırıyor ve bence Agromot jel batarya farklı yönleri konusunda en önemli nokta satış sonrasında yaşanabilecek olası sorunlara karşı destek vermeleridir. müşteri dostu bir işletme olmayı benimsemişler. Videomuzun altında bu söylediğimi kanıtlar nitelikte yorumlar yazanları da gördüm. 1500 saykıl akünün uzun süre performans vermeye yönelik tasarlandığını gösteriyor.

Agromot jel batarya nerede üretiliyor. Test sonuçları ne çıktı hepsi bu videomuzda

Bu arada önemli bir not ; akü kullanım şekliniz akünün ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden biri . tüm detaylarıyla bu konuyu anlatmıştık ; https://www.keremcilli.com/akuler-hakkinda-acimasiz-gercekler/

Batarya ağırlığı önemli mi?

Batarya iç yapısında kullanılan plakaların belirli kalınlıklarda olması performasını direkt etkileyen bir faktör olduğunu agromot firması Teknik müdürü Semih Bey’den öğrendik. 100Ah jel akünün olması gereken ağırlığı >30 kg olmalı.

Neden farklı tip aküler var

Tüm aküler 12V diyip ben istediğim aküyü istediğim yerde kullanabilirim yaklaşımı doğru değildir. Verimli bir çalışma için kullanım alanınıza göre akü tercihi önemlidir. Bu sebeple Agromot firması marine(deniz) tipi farklı bir akü ile de karşımıza çıkmaktadır. Zorlu deniz koşullarında daha fazla dayanım ve stabilite için bu tür aküler kullanılabilir.

Jel akü test sonuçları

Agromot jel batarya teslerimizi daha önce yaptığımız gibi 8A,15A ve 23A yüklerle test ettik işte sonuçlar;

8A Jel akü test sonuçları

100Ah akünün sanki 110Ah bir akü gibi davrandığını, içerisinde toplam 1,295kWh enerji depoladığını ve toplamda 13 saat 51 dakika boyunca çalıştığını söyleyebiliriz. Dip not olarak akü kesme voltajımız tüm akülere yaptığımız gibi 10,5 Volt olarak ayarlanmıştır.

15A jel akü test sonuçları

100Ah (aynı akü) 15A yüke bağlandığında 100Ah değerini verdi. Içerisinde tutabildiği toplam enerji miktarı 1.207kWh ve toplam 6 saat 39 dakika boyunca dayanabilmiştir.

23A jel akü test sonuçları

Aynı aküye 23A yük bağladığımızda sanki 89Ah bir akü gibi reaksiyon gösterdi.içerisinde depolayabildiği enerji miktarı 1,06kWh ve toplam test süresi olarak 3 saat 51 dakika boyunca dayanmıştır.

birçok markayı test ettiğimiz ve sonuçlarını şeffaf şekilde paylaştığımız video makale ile Agromot ürün verilerini karşılaştırabilirsiniz https://www.keremcilli.com/bunu-okumadan-solar-jel-aku-almayin/

Döngü sayısı nedir?

Akülerle ilgili önemli parametrelerden biridir ve her doldurup boşaltmamız 1 döngü (1 saykıl) anlamına gelmektedir. Akünün kullanım şekli, bulunduğu ortam sıcaklığı , depolandığı alan ve süresi gibi bir çok faktör akünün saykıl adedini etkiler. Genel olarak akülerin %50 kapasite ile kullanılması önerilir. ( jel bataryalar için)

batarya terimlerine hakim olmak için bu makalemizi okuyabilirsiniz https://www.keremcilli.com/kursun-karbon-batarya-nedir/

Agromot aküleri nereden alabilirim

Markanın ürünleri e-ticaret sitelerinden temin etmek mümkün, ayrıca Türkiye’de bulunan geniş bayı yapısı üzerinden alınabilir ve bu ağı geliştirmeye devam ettiklerini de söyleyebiliriz.

Agromot akü fiyatları Markanın ürünlerinin fiyatları ortalama piyasada bulunan jel bataryalara yakın fiyatlarda olduğu bilgisini aldık. Google üzerinden kısa bir araştırma ile güncel fiyatlara ulaşmak mantıklı olacaktır.

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz