ups mi solar inverter mi

0
1438

Aslında birbirinden farklı görünse de UPS (kesintisiz güç kaynağı) ve solar inverter iç içe özelliklere sahiptir. Teknik açıdan uygun olan bir solar inverter ups gibi kullanılabilmektedir. Ups mi solar inverter mi sorusunun çıkış noktası; bir ürünle birden fazla fonksiyonu bir arada bulabilmektir. Güneşten elektrik üretmek için bir cihaz, kesintisiz güç için başka bir cihaz tabi ki tercih edilebilir. Burada bence az bilinen şey: ups özellikli bir solar inverter ile bir ups’in  tek cihazda da mümkün olabileceğidir.

Solar inverter çeşitleri

Bu başlığı ilk defa okuyanlar için öncelikle bu yazımız faydalı olacaktır : https://www.keremcilli.com/degisken-sartlara-uyumlu-solar-inverter-hibrit-inverter-incelemesi/ Güneş enerji sistemlerinden elektrik üretmek için o kadar fazla ve birbirinden farklı cihazlar var ki, enerji senaryonuza uygun çözüm mutlaka vardır.

Solar inverter çeşitlerinden olan hibrit inverterlerin bazılarında UPS özelliği bulunmaktadır. Bu özellik olmayan cihazlarda çeşitli farklı modellerle birleştirilerek kendi hibrit cihazınızı yapabilirsiniz. (konunun uzmanları vasıtası ile)

ups mi solar inverter mi sizce hangisi

UPS ten neden vazgeçeyim?

Aslında hibrit solar invertere geçiş ile UPS ten vazgeçmiş olmuyorsunuz. Aksine kesintisiz güç kaynağınızı, solar inverterin içine almış oluyorsunuz. Bütün güzel özellikler bir arada üstüne bir de güneşten elde ettiğiniz enerji ile yüklerinizi besliyor, akülerinizi dolduruyor hatta enerji fazlası olursa şebekeye gönderebiliyorsunuz. (satabiliyorsunuz)

Ups fiyatı ve inverter fiyatı nedir?

Çok fazla çeşit olduğundan bahsetmiştim. Bu sebeple fikir vermesi açısından başlangıç seviyesi solar inverter fiyatı, benzer UPS fiyatının %60-70 civarında diyebilirim. Yalnız akü hariç ! Akü konusu ayrı bir dünya ve çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu konuda https://www.keremcilli.com/akuler-hakkinda-acimasiz-gercekler/ video makalemizi mutlaka öneririm.

ups ve solar inverter görseli

İnverter ve ups arasında temel farklar nelerdir?

Kesintisiz güç kaynağı içerisinde akü barındıran ve/veya dışarıdan eklenebilir özelliktedir. Solar inverter ise aküyü içinde barındırmaz harici olarak eklersiniz. Solar inverter içerisindeki şarj cihazları, benzeri UPS lere göre daha fazla akım ile şarj edebiliyor. Şarj gücünün fazla olması daha fazla depolama(akü) bağlantısını da mümkün kılar.

Hatta Bazı UPS firmalarının solar panel bağlanabilir kesintisiz güç kaynağı ürettiğini dahi söyleyebilirim. Bu konu birbirinden bağımsız değildir. Umarım bu ürünleri de inceleyip sizlere tanıtma fırsatı bulabilirim.

Ev veya iş yeri için ups mi yoksa solar inverter mi almalıyım?

Özetlemek gerekirse

Enerji senaryonuza uygun güneş enerjisi entegreli bir sistem kurarak, enerji ihtiyacınızın bir kısmını veya tamamını güneşten karşılayabilirsiniz.

Faydalı linkler

https://www.inform.com.tr/kesintisiz_guc_kaynagi_inform_3_faz-giris-3_faz_cikis_estia_hybrid.html

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/kesintisiz-guc-kaynagi-ile-invertor-arasindaki-farklar-nelerdir/21898#ad-image-0

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz