viessmann vitovolt300 m445dd güneş paneli

0
2242

Güneş enerjisi sektörüne bilindik bir markanın ürününü tanıtacağım size. viessmann vitovolt300 m445dd güneş paneli yaklaşık 2 metrekare alanda size 445Wp güç sunabiliyor. Viessmann dendiğinde benim(belki de bir çoğumuzun) aklına evlerimizde kullandığımız kombi markası gelmektedir. Halbuki yıllardır güneş paneli sektöründe bulunan, irili ufaklı bir çok güneş enerji santrali projesine ürün tedarik eden bir marka Viessmann… Önce yarım kesim(half cut) tasarımla karşımıza çıkan bu ürünün teknik özelliklerini inceleyelim.

Viessmann yarım kesim solar panel (sağda) ve yanında standart solar panel (solda)

Vitovolt300 m445dd teknik detaylar

Öncelikle yarım kesim (half cut) solar panel nedir kısaca değineyim, solar terimler ile ilgili bide video makalemiz bulunuyor. Yeni başlayanlar için öneririm: https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-yabanci-terimlerin-turkce-anlami/

Yarım kesim hücre adından da anlaşılacağı gibi bir hücrenin ikiye bölünerek yapılmış panel tasarımıdır. Neden hücreleri ikiye bölüyorlar? Birkaç neden var bahsedeceğim. Temel çıkış noktası daha verimli paneller üretmek.

Viessmann güneş paneli orta bölümü görseli

Viessmann güneş paneli verimi

Vitovolt300 m445dd serisinin modül verimi %20,47’ye kadardır. Eni 1038 mm boyu 2094mm dir. Yüzdesel değer neden önemli? 600Wp 800Wp panel yapıyoruz diyen firmalar verimlilikler yine %20 ler seviyesinde ise anlayın ki panelin boyutu büyüyor mesela 1500mmx 3000mm gibi .. Önemli olan aynı alanda daha fazla üretebilmektir. Panel karşılaştırması yaparken modül verimi kısmına dikkat etmenizi öneririm.

Busbar teknolojisi

Hücrelerin üzerinden geçen çizgiler aslında, o güneş panelinin teknolojisi hakkında bize ip uçları verir. Bugün bir çok panelin; mono perc ve minimum 9 busbar yarım kesim hücrelerden yapıldığını bilmekte fayda var. Piyasada halen poli kristal mi? mono kristal mi? diye soranlar için https://www.keremcilli.com/polikristal-gunes-paneli-neden-artik-uretilmiyor/

Bağlantı kutusu ve soketler

Güneş panelinin önemli noktalarından birisi de bağlantı kutusudur IP68 koruma sınıfında olan bu kutu oldukça yeterlidir. Ayrıca kabloların ucunda MC4 olarak bilinen (Multi-Contact) soketler bulunmaktadır. Şekil olarak benzese de Multi Contact firması bu ürünün mucididir ve ürüne değer katmaktadır.

“Bağlantı soketi çok önemli değil” diyenler için şöyle bir bilgi vermek isterim; solar sahalarındaki hataların çok büyük oranda soket kalitesizliği, soket yapımı( işçilik montaj hataları) sebeplidir.

bypass diyodların içinde bulunduğu ayrı olarak tasarlanmış birleştirme kutusu(junction box)

Güneş paneli ve Sertifikasyon

Güneş paneli üretimi maalesef bir çok sektörde olduğu gibi merdiven altı imalat olarak adlandırdığımız, kalite standartlarıyla alakasız noktalarda yapılabilmektedir. Bu sebeple ürünün belirli standartlarda üretildiğini kanıtlamasını istemek gerekir.

Viessmann vitovolt300 serisi  IEC 61215, IEC 61730, IEC 61701 ve IEC 62716 sertifikaları

sayesinde uluslararası garanti standartları gereksinimlerini sağladığını teknik föyünde açıkça belirtmiştir. Hatta kalite kontrolü başlığı altında; “ISO 9001 ve 14001 sertifikalı fabrikalarda üretilmiştir. Geçerli AT-Direktiflerine uygun CE-İşareti.” Bilgisi yer almaktadır.

Vitovolt300 m445dd Garanti süresi

Belki de en önemli başlıklardan bir tanesi güneş paneli garanti süresidir. Solar panel garanti konusunda yeni başlayanlar için detaylı anlatımımız: https://www.keremcilli.com/solar-panel-gunes-panel-garanti-sureleri/

Vitovolt300 serisi viessmann güneş paneli ürün garantisi 12 Yıl ve performans garantisi ise; Bir yıl sonra minimum %97 dir. 25yıl sonra doğrusal güç garantisi minimum %80 olarak belirtilmiş. Bir başka değişle 100Watt güneş paneli aldınız 25 yıl sonra bile öğlen saatlerinde 80watt çıkış gücü alabilirsiniz demek isteniyor.

Hep söylediğimiz gibi ; garanti sürelerinin uzun olduğu bu sektörde, ürünü aldığımız firma acaba 5 yıl sonra, 10 yıl sonra halen var olacak mı? İşte bu noktada marka bilinirliği ön plana çıkıyor. Burada bence Viessmann markası kendine avantaj sağlayacak firmalardan biri olacak.

Viessmann half cut solar panel avantajları

  • En yeni nesil hücre teknolojilerinden biri ile yapılmış olması
  • Ürün kalitesinin standartlar ile garanti altına alınması
  • Yarım kesim hücre teknolojisinden dolayı gölgelenme konusundaki avantajı
  • Satış öncesi ve sonrası hizmetlerde markanın yaygın satış ve servis ağı
  • Pozitif güç toleransı sayesinde 5 Wp kadar güç artışı
  • 12 yıl fiziki 25 yıl viessmann garantisi.
  • Tuz sisi ve amonyağa karşı dayanıklılığı kontrol edilmiştir. Bundan dolayı sahil kesimlerinde ve yoğun zirai uygulamaların olduğu bölgelerde kullanılabilir.
Viessmann ürün inceleme videomuz

Viessmann solar paneli ortası neden farklı?

Özellikle yarım kesim güneş panellerinde toplama kutusu(junction box) tek bir noktada değildir. İçerisinde bulunan bypass diyodlar 3 ayrı küçük kutu(junction box) içerisinde tutulmaktadır. Terimler yabancı geldi ise öncelikle panel detaylarına baktığımız bu video makalemizi öneririm: https://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/

viessmann 445Wp fotovoltaik modül etiketi

Klasik solar panellerde herhangi bir gölge durumunda yaklaşık %33 gibi bir kayıp olurken (teorik olarak), half cut panellerin iki yönlü enerji akışı sayesinde yaklaşık %17 seviyelerindedir. Gölgelenmeden kaçınamayacağınız bir çatınız varsa basit çözümlerden birisi yarım kesim hücrelerle yapılmış güneş panelidir.

Yarım kesim solar panel akım akış yönü

Vitovolt300 m445dd fiyatı

Güneş paneli sektöründe fiyatların çok çabuk değiştiği bir gerçek. O yüzden makale içerisinde fiyat budur maalesef diyemiyorum. Ayrıca alınan panel adedine göre takdir edersiniz ki fiyat değişebiliyor. Bu sebeple yararlı linkler bölümünde firma iletişim bilgilerini ekleyeceğim. Güncel fiyat bilgisi almanızda mümkün olacaktır.

Viessmann Türkiye Solar bölümü

Kısaca özetlemek gerekirse; “Sadece Türkiye’de 27 senedir faaliyet gösteren 100 seneyi devirmiş bir Alman firmasıdır”.

Satış organizasyonları; “10 bölge Müdürlüğü’nde toplam 120 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Üretim organizasyonlarında ise, Manisa Fabrikalarında mavi yaka ve beyaz yaka olarak toplam 130 çalışanları bulunmaktadır.”

Viessmann Manisa Fabrikası ve çatısında 500Wp güneş enerji santrali

Viessmann Yeşil Fabrika

Manisa Fabrikasının Çatısında 500 kWp gücünde fotovoltaik güneş enerji santrali bulunmaktadır. Kazan dairesinde ise 4 adet büyük su kaynaklı ısı pompası mevcuttur. Yani fabrikanın ısıtılması, soğutulması ve kullanma suyu ısıtmasının çok önemli bir bölümü güneşten elde edilen elektrikle sağlanmaktadır. Fabrikanın bacası yok.

Özetlemek gerekirse

Marka bilinirliğinin yüksek olduğu, satış servis konularında Viessmann markası yılların vermiş olduğu avantajı kullanacaktır. Belirli standartlara göre üretilmiş ve belirli bir standardı garanti eden bu markayı güneş paneli tercih ederken, seçilebilecek markalar listenizin içerisine alabilirsiniz.

Yararlı linkler

https://www.viessmann.com.tr/tr/konut/gunes-enerjisi-sistemleri.html

https://youtu.be/rdFA80FIvEw

detaylı bilgi için : info@viessmann.com.tr // 0 216 528 46 00
Viessmann Isı Teknikleri Ticaret A.Ş

Şerifali Mah. Söyleşi Sok. 39

34775 Ümraniye – İstanbul

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz