Solar akü çeşitleri fiyatları

22
6671
kuşun karbon akü görseli
kurşun karbon akü fiyatları

Güneş enerji sistemlerinde depolama konusu, yakın gelecekte çok önemli bir hal alacağı bir gerçektir. Tıpkı solar panellerde olduğu gibi yine basite indirgeme solar akü çeşitlerinde de maalesef bulunmaktadır. Sadece jel akünün en iyisi olduğu sanılan bir durum söz konusudur. Solar akü çeşitleri ve ücretlerini inceleyeceğimiz bu makalede ayrıca satışta olan, evinizde kurulacak güneş enerjisi sistemine entegre edebileceğiniz solar akü çeşitleri fiyatlarından bahsedeceğim.

Şuan bildiklerimizi özetleyelim

Güneş enerjisinde akü kullanmak istiyoruz , su ilaveli ve uygun fiyatlı kurşun asit aküler kullanabiliriz. (Belli aralıklarla bakım gerektirdiğini ve şarj esnasında gaz salımı dolayısı ile kapalı ortamlarda kullanılmasının uygun olmadığını bilerek) Daha uzun soluklu olmasını istiyorsak, yatırım bütçemiz elveriyorsa, bakım gerektirmeyen AGM veya Jel aküler kullanabilmekteyiz.

https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisinde-aku-almak-zorunda-degilsiniz/

Güneş Enerjisi için Alternatif Akü Çeşitleri

Kurşun Karbon Akü  kurşun asit bataryalara göre daha fazla şarj deşarj adedi sunmaktadır. Hızlı şarj ve deşarja uygun olması, kurşun asit akülerde karşılaşılabilen kutup sülfatlaşması (sulfatization) sorununu en aza indiren (akünün negatif elektroduna aktif karbon ile eklenerek) yapısıyla avantajlı bir duruma gelmektedir.detaylı olarak incelemek için makalemi okuyabilirsiniz https://www.keremcilli.com/kursun-karbon-batarya-nedir/

Kurşun Karbon Akü Fiyatları

Kurşun Karbon Bataryalar ticari olarak satışı olan ürünlerdir ve bugün dahi alıp kullanabilirsiniz. İnternette kısa bir araştırmanın ardından sizin için birkaç örnek fiyat bilgisi görseli paylaşıyorum. Referans olması adına çoğunlukla 200 Ah kapasiteli ürünlerin fiyatlarını belirteceğim. Örneğin Orbus marka 200 Ah kurşun karbon akü 2.900 TL (KDV dahil) , Victron Energy 160 Ah batarya 3.400TL (liste fiyatı) , Northstar 170 Ah kurşun karbon akü 2.600TL (KDV dahil)

kuşun karbon akü görseli
kurşun karbon akü fiyatları

Lityum Akü Lityum Batarya Ayak Sesleri

Güneş enerjisinden elektrik üretmek güzel ama çok pahalı cümlesi artık geride kaldı. Her geçen gün panel fiyatlarının aşağıya doğru geldiğini, aynı şekilde batarya teknolojilerinin ve kurulan yeni fabrikalar ile birlikte arzın artmasıyla lityum batarya fiyatlarının da aşağıya doğru indiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lityum bataryalar diğer rakiplerine nazaran en uzun kullanım ömrünü sunmaktadır. İlk yatırım maliyetinin fazla olması göz korkutabilir ancak uzun süreçte sizi üzmeyecek bir yatırım olacaktır. Fiyat olarak bakacak olursak ; Orbus markasının 200 Ah LifePO4 bataryası 4.500 TL (KDV dahil) , veya küçük bir ev için komple bir sistemi Lityum batarya ile düşünürsek BYD markasının 2.5 Kwh kapasiteli 48 V luk akü gurubu yaklaşık 12.800 TL dir.

lityum akü görseli
lityum_batarya_akü_fiyatları

Jel Akü Fiyatları ne Kadar ?

Şuan birçok farklı alanda tercih sebebi olduğu gibi solar sektöründe de tercih nedeni olan jel akü fiyatları örneğin ; Fiamm 12V 200 Ah jel 3.950 TL (KDV dahil) , Lexron 12V 200 Ah jel 2.150 TL (KDV dahil) , Mutlu akü 12V 210 Ah 2.350TL (KDV dahil) , Orbus 12V 200 Ah jel akü 2.350 TL (KDV dahil) , Outdo 12V 200 Ah jel akü göstergeli 3000 TL ( KDV dahil) , Ritar 12V 200 Ah jel akü 2.550 TL (KDV dahil) , Sonnenschein 12 V 100 Ah jel akü 2.150 TL (KDV dahil) , Yiğit akü 12V 200 Ah jel 2.450 TL ( KDV dahil)

solar jel akü çeşitleri fiyatları
solar_jel_akü_fiyatları

https://www.keremcilli.com/3-bin-tl-5-bin-tl-ye-gunes-enerjisi-olmaz/

OPzV Akü ve Fiyatları

Güneş enerji sistemlerinde ve birçok sabit sistemde enerji depolamak için (örneğin Telekom sektörü) yüksek akım tutma kapasiteli akülerdir. Örneğin 2V 500 Ah veya 2V 1000 Ah veya 2V 2000 Ah gibi. Döngü sayıları standart bir aküden fazladır ve uzun tasarım ömürleri ile dikkat çekerler. Profesyonel tip bir akü örneğin Sonnenschein A600 serisi 2V 500 Ah 560 € , 1000 Ah 955 € , 3250 Ah 3000€ gibi fiyatlarla dikkat çekmektedir. Ancak Bas akü yetkililerinden aldığımız bilgilere dayanarak OPzS sulu tip bakım gerektiren versiyonların yerlerini artık OPzV akülere bıraktıklarını söyleyebiliriz.

opzv solar akü çeşitleri
opzv akü çeşitleri ve fiyatları

Aynı Kapasitede Farklı Fiyatlarda Solar Aküler , neden ?

Bu soru çokça sorulan bir soru , bende bas aküye sordum; kullanılan iç malzemeler , bilgi birikimi (know-how, aynı malzemeleri farklı aşçılar  farklı lezzetlere dönüştürebiliyor), uyulması garanti edilen standartlara tam uyum fiyatları yukarı doğru çeken etkilerin başında gelmekte. X firması 100 Ah akü üretiyor 200 kişi Ar-Ge departmanında çalışıyor . Y firması 100 Ah akü üretiyor ama çok daha minimum maliyetlerle çünkü bunların hepsi toplamda fiyatı etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Araba Aküsü Solar Aküsü olarak Kullanılabilir mi ?

Aslında teorik olarak bakıldığında 12 V aynı 12V akım deseniz farklı kapasiteler, araba akülerinde de var ancak uygulamada durum biraz değişmekte. Kullanım amacına yönelik akü tercihi yapmak gerekir. Bu konuda bas akü yetkilisinin verdiği örnek ile anlatmak isterim; Koşucular düşünün 100 metre yarışı ve 1500 metre yarışı için aynı atletler yarışmaz genellikle . 100 metre koşan atlet kısa süre çok yüksek hızlara çıkabilmekte ancak devamlılığı olmamaktadır. 1500 metre koşan bir atlet ise daha yavaş tempoda koşar ve daha uzun süre devamlılığı vardır. Sprinter atlet 1500 metre koşusuna uygun değildir.

Solar Akü Çeşitleri Özetle

Birçok farklı alternatifi olan , farklı tasarımlarda farklı ürün gruplarının tercih edilebileceği ürünlerdir. Halbuki güneş enerjisinde akü, kullanımı zorunlu olan bir ürün değildir. Fiyatlar pahalı görünüyorsa, öncelikle akü olmadan bir güneş enerjisi tasarımı yapılabilir. Daha sonraki bir zamanda akü yatırımı yapılabilir. Sadece jel akü olmadığını bildirmek bu makalemin amacıydı.

Akülü sistemler ile ilgili detaylı hesaplamalar ile akü grubunun kaç Ah bataryalardan oluşacağı hesaplanmalıdır. Üstelik dünyanın en kaliteli akülerini bile kullansanız , kötü kullanımınızda kısa sürelerde aküler eskisi gibi şarj tutmuyor şikayeti ile kurucu firmanıza başvuru çok olasıdır. Bu yatırımı yapmayı planlıyorsanız kullanım eğitimi mutlaka kurucu firmanızdan talep ediniz.

Solar akü çeşit ve fiyatları ile ilgili video kanalımız technicall_tr

Faydalı linkler:

https://www.sader.com.tr/

https://www.basaku.com.tr/

güncelleme 26.05.2022

evet aslında fiyat konusunda makale yazmak oldukça zor. Sürekli değişen fiyatlar bizleri oldukça zorlamaktadır. kısaca alınabilir ürünler ve fiyatlarını yazayım ; bugünkü koşullarda bütçeniz izin veriyorsa lityum demir fosfat olarak satılan ( kısaca lityum) bataryalar 6000 döngü ile uzun süre sorunsuz çalışmayı vadediyor.

lityum akü fiyatları

1 kWh kapasiteli depolama fiyatı yaklaşık 400$+kdv şeklinde satılmaktadır. genelde en yayın satılan 2,4 kWh ve 48 Volt olan akülerdir 1000$+ kdv civarında fiyatlarla alabilirsiniz.

kurşun karbon akü fiyatları

12 Volt 100Ah kurşun karbon akü yani yaklaşık 1,2kWh fiyatları 6000 TL seviyelerindedir. Bu aküler lityum kadar uzun döngülü olmasada 3000 döngü civarında oldukları teknik föylerinde yazmaktadır.

AGM akü fiyatları

yine 12V 100Ah agm akü fiyatları yaklaşık 4000-5000 TL bandındadır ve döngüler ortalama 1000-1500 döngü şeklinde katalogda belirtilmiştir. Akü kullanım şekliniz döngü sayısını direkt etkilen bir unsurdur o yüzden kesin rakam verilemez.

aküler hakkında detaylı video makalemizi kesinlikle incelemenizi öneririm. aküler hakkında acımasız gerçekler

kurşun asit tabanlı akülerin çalışması bulunduğu sıcaklık ve diğer etkenler fiyat performans ürünü mü?

jel akü fiyatları

12V 100 Ah jel akü 2000 TL den başlayıp 8000-9000TL ye kadar farklı fiyatlarla satılmaktadır.

Bence piyasamızdaki sıkıntılardan dolayı jel aküye en son tercih bakmak gerekir. aslında jel akü kalite ve stabiliteyi sunar ama piyasada çok farklı fiyatlardan ürünlerin satılması sizi şüphelendirsin.. çok dikkat edin derim..

Beğenerek takip edebilirsiniz

22 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  3 hp lik derin kuyu su pompası ve standart ev elektriği için nasıl bir pakete ihtiyaç var. Kac kwa lik bir sistem olmalı? Fiyatı yaklasik ne olur? Hangi firmayı seçmeliyim? Yerimde şebeke elektriği mevcut değil. Bağımsız bir sistem olmasını istiyorum.

  • merhaba Levent Bey,
   şebekeden bağımsız bir sistem kurmak için daha fazla detaya ihtiyaç duyduğumuzu söylemem gerekir. Ama temel olarak şunu söyleyebilirim 5-10 bin gibi bir rakama olmayacaktır.Hangi ilde ikamet ediyorsunuz konuyu detaylandırabiliriz

 2. Öncelikle bilgilendirmeleriniz makaleleriniz için teşkürler
  Elektirik şebeklesi olmayan bahçem var Amatör olarak 37 ekran tüplü tv ve a+ büro Tipi buzdolabını 165w panel ile toplamda100 amper lik çıkma motorsiklet aküleri ile beli sürelerde çalıştırabiliyorum ama en zayıf kısmı akülerin eski olmasından kaynaklanıyor amacım sistemi madi imkanlar el verdikçe ilaveler yaparak geliştirmek
  Amatörlüğümden dolayı takıldığı 2 konu oldu.
  1.sorum Uzun vadede getirisi daha iyi olma açısından hangi aküyü tercih etmeliyim (12v 170 a northstar karbon jel akü 2606 tl) yada
  (Mutlu akü 12V 210 Ah 2.350TL) tercih edebilirim.
  2. Sorum akü den sonra sisteme düşündüğüm 400w yada 500w rüzgar türübünü ilave etmem uygun olurmu rüzgar türübünlerinin şarj kontrolu farklı olduğundan panel ve r.türübünü nün çıkışlarını aynı aküye bağlayıp sorun yaşamadan hibrit bir sistem oluştura bilirmiyim
  (Not:haftanın 2 yada 3 günü elektirik ihtiyacı duyoruz )
  İlginiz için teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılarınızın devamı dilerim.

  • Merhaba Orhan Bey,

   akü ömrü konusu, marka modelden daha çok kullanım karakterinize bağlı olarak değişmektedir. kötü kullanırsanız kısa sürede sorun çıkarabilir. Rüzgar konusu uzmanlığımız değil maalesef o yuzden yorum yapamıyorum .. ama tabi ki hibrit olarak güneş + rüzgar sistemler vardır.. saygılarımla

 3. Merhaba,12 volt buzdolabı+hidrofor+led aydınlatmalar için (ortalama günlük 50 amper) ihtiyacımı karşılayacak akü arıyorum.200 amperlik jel akü mü? yoksa o fiyata 100 amperlik orbus lityum akümü tercih etmeliyim.

  • Merhaba Murat Bey , Öncelikle bu sistem için gerçekten kaç Ah aküye ihtiyacınız olduğu hesaplanmalı sonrasında ürün seçimi yapılmalıdır. Ezbere veya hazır satılan sistemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bizden yardım isterseniz profesyonel olarak eğitimlerimiz bulunmaktadır veya ücreti karşılığında sizin için uygun sistemi tasarlayabiliriz..saygılarımla

 4. Hocam 50 amper diye yazdım.Ezbere hareket etmiyorum.Sadece 100 amper orbus lityum akü mü yoksa 200 amper jel akü mü diye sordum.Kar amacı gütmeyen bir sayfa diye sizden bilgi istedim hepsi bu.

  • Kerem Hocamın Müsadesiyle Ben yanıt vermek istiyorum. Murat Bey yukarıda Kerem hocamın belirttiği gibi kaç Volt Amper Saat enerjiye ihtiyacınız olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Aslında bizim için 50A tek başına bir şey ifade etmiyor 50A öncelikle 12V’mu? ve kaç saat kullanılacak. İhtiyacımız olan enerjiyi Amper x voltaj x kullanım süresi (saat) olarak bulabiliriz. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ev aletlerinin gücünü doğru tespit etmek gerekiyor. Örneğin bir buz dolabı anlık 120W gibi düşünülürse yanlış olur. Aktif güç 120W ama biz aküden enerji tüketirken ihtiyaç olan görünen gücün tamamını aküden çekiyoruz. Aslında aküden 120 değil 200-240 VA enerji çekiyoruz. Bunun yanısıra aküler için C20,C10 durumları söz konusu. 100Ah saatlik bir akü kapasite olarak size yetiyormuş gibi gözükebilir ama anlık aküden tavsiye edilmeyen güçleri çektiğiniz zaman akünüzü 6 ay sonra kullanım dışı kalır. Sonuç olarak aslında kerem hocamın belirttiği gibi bir mühendislik firmasından destek almak gerekli, hazır satılan ürünlere kesinlikle itibar etmeyiniz. Saygılarımla. Kerem hocam yanlışım varsa kusuruma bakmayın. Sağlıcakla

 5. Kerem Bey Merhaba
  Şebekeden Olabildiğince hızlı şarj olan bir akü türüne ihtiyacım var. Ve tabi taşınabilir olması. 12v 90 amper civarı lion akü 8-10 kg yi geçmiyorsa ve 3-4 saatte sağlıklı şekilde şebekeden doldurmamız mümkünse satın almak istiyorum. Tabi şarj cihazı gerekecek farkındayım. Böyle bir yapı mümkün mü ?

 6. Kerem bey merhaba,

  24 voltluk bir vunes sistemi kurdum.

  2x 190 watt panellerin seri bağlı.

  4 adet 65a nova jel akü 24v olarak hizmet ediyor.

  Aküleri ne kadar doldursamda, 1200watt enerjiden fazla vermiyorlar. 4x65x12 =3120watt beklentimizin çok altında.

  Saatte 30a ila 100watt maksimum bir harcamam var.

  Akülerin tam dolumunu da bekledim sonuç değişmedi.

  Aküler den neden tam dolu olmasına rağmen 1200watt üstünde güç alamıyorum?

  Saatte 100watt için nasıl bir akü secmelidim güç olarak?

  • Merhaba Sinan Bey ,
   aslında kullanacağınız yüklere göre akü almak daha doğru olur . öncelikle güç ihtiyacınızı belirlemelisiniz.. bütçenize göre agm , jel veya lityum seçilebilir.. saygılarımla

 7. Kerem bey merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı bilgiler.

  Benim size nacizane bir sorum olacak cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.

  Yapacağım bir proje için 12 volt 20, 22 veya 24 Ah lık jel aküye ihtiyacım var. Piyasada okadar çok jel akü markası var ki f/p açısından hangisini tercih edeceğimi bilemedim. Sizin engin tecrübelerinize dayanarak eğer reklama girmezse hangi markayı tavsiye edersiniz? Reklama girerse bana adresinden yazarsanız çok sevinirim.

  Bir diğer sorum ise yukarıda bahsettiğim proje için bu tavsiye ettiğiniz(edeceğiniz) jel aküyü kullanmak istiyorum. Bu akü kullanım esnasında ve kullanmadığım zamanlarda yan yada dik duracak. Kullanım esnasında akünün yan yatması gerekmekte. Bu, jel aküler için bir sorun teşkil eder mi? İçindeki sıvının akma ihtimali var mı? Yan yada dik vs kullanabiliyormuyuz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • ibrahim Bey akü seçiminde maalesef sadece fiyat olarak bakılmakta, iyi aküleri zaten fiyatlarına bakarak bile ayırt edebilirsiniz. Herhangi bir marka söylemek doğru olmaz burada veya email ile.. lityum akü düşünmenizi öneririm.. Ah yüksek olmadığından sizi çok üzmez fiyatlar

 8. Merhaba Kerem bey
  Benim Caretta uncle marka karavanım var ve ben karavanı aldığımda üzerinde 120 Ah varta marka sulu akü vardı.
  Şimdi güneş paneli ile mppt şarj cihazı almak istiyorum. Acaba şarj etmekte sorun yaşar mıyım?

 9. Merhaba kerem bey. Yayla evi için sistem kurmak istiyorum. 1 adet mini buzdolabı (24 saat), 1 adet 82 ekran LED Tv (8 saat), 4 adet LED lamba 9 watt (5saat) çalıştıracak sistem için gerekli güneş paneli ve akü kaçar watt ve adet bilgisi verebilir misiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz